Kendini Farkına Var

Günümüz 21. yüzyılda insanlar, istedikleri tüm faaliyetlere, bilgilere, etkinliklere, güncel konulara ve güncel haberlere internet üzerinden çok kolay bir şekilde ulaşabiliyor. İhtiyaç olan bilgilere, araştırılan konulara yönelik doğru bilgilere ulaşmak güvenilir kaynaklardan teyit edilerek internetten  kolayca elde edilmektedir. İnsanlar güncel olayları takip ederek, internet ve sosyal medya kullanarak kendi hayatları için önemli ve gerekli bilgileri edinmeleri ve araştırmaları yaptığı günümüz dünyasında hak ve özgürlüklerini takip edebilirler. Bu kapsamda; kendi haklarını ve özgürlüklerini arayıp bulabilirler, yapılan yanlış suçlamaların, ihmallerin, ihlallerin farkına varıp durumu düzeltmek için ilgili makamlara başvurabilir ve haklarını arayabilirler.

Modern çağın gereği yaşam koşulları ve hayatın getirdiği her tüylü olaya karşı reaksiyon göstermek, kendi hak ve özgürlüklerini  kullanmak ve bunların sınırlarını bilmek oldukça önemlidir. Özellikle yaşadığımız dönemde bilgi kuvvettir temel felsefesiyle bilgiye tecrübeye ulaşmak ve bunları kendi hayatına uyarlamak; güncel olayları takip ederek başkalarının yaşadığı olaylara, hak ve özgürlük ihlallerine karşı aldığı tedbirleri görmek, bunlardan ders çıkarmak, benzer olaylara karşı kendi yaşantısını kolaylaştırabilir.  Örneğin apartman yönetimine seçilen bir bireyin bu hususta daha önceden bu  görevi yapanlar ile yapacağı bilgi alışverişi, yapacağı araştırma ile mevzuat, yönetmelik ve kuralları incelemesi, güncel olayları, içtihatları takip etmesi bu görevi yürütürken işini kolaylaştıracak ve hak ihlallerini önleyecektir. Güncel olayların takibi sadece insanlar için değil aynı zamanda kurumsal şirketler ve organizmalar için de faydalı olabilir. Örneğin bir bankanın müşterilerinin hak ve özgürlüklerini korumaya yönelik aldığı tedbirlerin reklamlarını izleyen diğer bir banka kendi sisteminde araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile müşterilerine farklı daha gelişmiş hizmetler sunar. Başka bir örnek verecek olursak kuyumcu olarak bir soyguna karşı alınan tedbirin hırsızlara karşı etkili olduğu gören diğer kuyumculuk işi ile uğraşanlar bu olaydan ders çıkararak okuduğu veya izlediği haberdeki tedbiri kendi işletmesinde uygulayarak hakkını koruma konusunda ve güvenlik açısından faydalanabilir. Söz konusu olaylara internetten, sosyal medya haberlerinden veya ihtiyaç olunca mevzuat ve kanun maddelerini okuyarak araştırarak kolayca ulaşılan günümüz dünyasında hak ve özgürlükler adına gerekli tedbirler alınabilir düşüncesindeyim.

Yaşanan her güncel olayın doğru örnek olmadığını bazı olayların kişileri yanlış etkilediğini de gözden kaçırmamak gerektiğini düşünüyorum. İzlediği film veya oynadığı oyunlardan etkilenen bir çocuğun evdeki bulunan silahla okul baskını yaparak başka insanlara zarar verdiği haberleriyle zaman zaman karşılaşmaktayız. Bu olaylarda başkalarının yaşam haklarının gasp edilmesi örneği ile karşılaşıyoruz. 

Güncel olayların takibinde ve bunlardan alınan dersler kapsamında olayların çok iyi analiz edilmesi, doğru kaynaklardan teyit edilmesi, bilgilerin temin edilmesi kişilerin hak ve özgürlüklerinin korunması kapsamında etkin olabilir. Kişilerin kendi hak ve özgürlüklerini koruması için doğru kaynaklardan bilgileri temin etmesi, yaşadığı olaylara yönelik mevzuatları araştırması ve örnek olayları çok iyi analiz etmesiyle yararlı, doğru ve etkin bir sonuca ulaşabileceği kanaatindeyim. Doğru araştırmaları yaparak hak ve özgürlüklerini farkına var.

(Visited 19 times, 1 visits today)