Kendini Mutlu Et

Günümüzde birçok insan boş zamanlarını yapmaktan zevk aldıkları, onları mutlu eden aktivitelerle değerlendiriyor. Kimi insan sporla, kimi insan müzikle, kimi insan kitaplarla ilgileniyor. Bence insanların mutluluğuna hizmet eden bu aktiviteleri bazı insanlar, dünyaya adını duyuramadığın taktirde, zaman kaybı olarak görüyor. Herhangi bir sporla veya sanatla ilgilenmek dünyadaki insanlara kendi adını duyurmak için değil kendini iyi, mutlu hissetmek için ilgilenilen uğraşlardır. Bazı insanlar ısrarla şan şöhretin her şey olduğunu düşünse de ben dünyadaki hiçbir şeyin mutluluktan önemli olmadığını düşünenlerdenim. İnsan her ne yaparsa yapsın kendi için yapmalı.

Büyük olasılıkla siz fotoğraftakilerin hiçbirini tanımıyorsunuz. Çünkü hiçbirimiz dünyaca ünlü değiliz. Biz sadece voleybola gönül vermiş sporcularız. Hiçbirimiz voleybolu ilerde herkes adımızı bilsin diye oynamıyoruz. Sahaya adım attığımız an mutluluktan içimiz kıpır kıpır olduğu için oynuyoruz. Antrenörümüz ve takım arkadaşlarımız bize ikinci bir aile olduğu için oynuyoruz. Yeri geldiğinde antrenman yaptığımız sahayı kendimiz temizliyoruz, yeri geldiğinde yere dökülen suyu dizliklerimizle temizliyoruz çünkü voleybolu seviyoruz. Takımımızdaki en küçük oyuncudan en büyüğüne kadar hepimiz biliyoruz asla birisi adımızı söylediğinde herkesin gözünün önünde canlanmayacağımızı ama bazılarının aksine bu durum hiçbirimiz için bir sorun değil. Çünkü biz, bizi mutlu eden işi yapıyoruz. Bu fotoğraftakiler dünyadaki binlerce voleybol sevdalısından sadece bir kısmı ve hiçbirinin voleybolla arasına ün girmeyecek.

Aynı şekilde bu fotoğraftaki müziğe gönül vermiş olan sanatçıları da birçoğumuz tanımıyor ama bu durumun onlar için en ufak bir sorun teşkil ettiğini sanmıyorum. Onlar da bu işi sevdikleri için yapıyorlar. Belki müzik onlara huzur verdiği için, belki zamanın daha hızlı geçmesini sağladığı için, belki de sadece canları sıkıldığı için yapıyorlar. Evet belki de akıllarının bir köşesinde hep ünlü bir müzisyen olmak yatıyor ama ünlü değiliz diye asla müziği bırakmıyorlar.

Ben sırf dünyaya adlarını duyuramadıkları için sanatla veya sporla uğraşan insanlara vakitlerini boşa harcıyorlar diyen kişilerin boş zamanlarında sığınabildikleri bir mutluluk kaynağına sahip olduklarına inanmıyorum. Herhangi bir sporla veya sanatla uğraşan her insan zamanlarını olabilenin en iyisiyle geçiriyorlar. Şahsen ben sırf bir konuda adımı dünyaya duyuramadığım için sevdiğim şeyi yapmayı bırakıp evde televizyon izlemektense zamanımı sevdiğim işi yapmaya ayırıp mutlu olmayı tercih ederim.

Ne yazık ki günümüzde başarılı olmayı belirleyen tek etken yetenek olmaktan çıkmış durumda. Çok yetenekli biri sırf boyu kısa olduğu için hedeflediği yere gelemiyor. Bizi kısıtlayan bu kadar çok etken varken adını dünyaya duyuramadığı için zevk aldığı aktiviteyi yapmayı bırakmak insanın kendine verebileceği en büyük zararlardan biridir bence. Ben ne olursa olsun pes etmeyip çalışmaya devam eden herkesin en sonunda kazanacağını ve emeklerinin karşılığını alacağına inananlardanım. Yeter ki sizi mutlu eden aktiviteyi anlık bir hüzün veya sinirle bırakmayın.

(Visited 44 times, 1 visits today)