Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak 8 Yol

Bugünlerde her şeyden bunaldığını, kendilerini iyi hissetmediklerini söyleyen bir grup insan görmeye başladım. Bunu sebebini birçok şeye bağlasam da kendiniz iyi hissetmenizi sağlayacak şeyler çok da uzağınızda değildir, birazdan değineceğim şeyleri kendi başınıza çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 

  1. Spor yapın

Spor insanın hem beynini en önemlisi de vücudunu zinde tutan sayılı aktivitelerden biridir. Faydası o kadar çoktur ki saysak bitmez; kalp rahatsızlığı riskini azaltmasından tutun, depresyonu engellemesine kadar birçok yararı vardır ve emin olun bunu düzene koyduğunuzda asıl yapmadığınız gün kendinizi kötü hissedeceksinizdir. Sadece gerekli motivasyonu dışarıdaki spor merkezleriyle ya da başka bir arkadaşınızla sağlamaktansa kendinizde aramalısınız. Örneğin sabah akşam yaptığınız yürüyüşler bile uykunuzu düzene koyacak ve kan basıncınızı dengeleyecektir. Egzersiz yaptığınızdan birkaç saat sonra bile daha huzurlu ve özgüvenli olduğunuzu fark edeceksinizdir.

 

  1. Meditasyona bir şans verin

 

Bir bilimsel araştırmaya göre depresyon, anksiyete ve ağrıların azalması gibi birçok sorunu meditasyon 8 haftada 3500 yetişkinde sonuç vermiştir. Ayrıca meditasyon bireydeki öz farkındalığı geliştirmektedir. Bazı meditasyonlar, kendinizi çok daha iyi bir şekilde anlamanıza ve tam potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Meme kanseriyle mücadele eden ve meditasyon içeren tai chi programına katılan 21 kadın ile yapılan bir araştırma sonucu, bu kadınların sosyal destek seansları alan diğer hastalara göre öz saygılarında daha fazla artış görüldüğü tespit edildi. 40 yetişkin kadın ve erkek ile yapılan bir başka araştırma ise farkındalık meditasyonu programı sonucunda yalnızlık hissinde azalma deneyimlendiği sonucunu ortaya koydu. Meditasyon ayrıca yaratıcı problem çözme konusunda da katkı sağlıyor. “Kendini bilmek” açısından destek olan meditasyon çalışmaları, diğer pozitif değişimler için de bir başlangıç noktası olmaktadır.

 

  1. Sağlıklı ve düzenli beslenin

Bazen sevdiğimiz zararlı birçok yemeğin bizi mutlu ettiğini düşünürüz fakat onlara gün geçtikçe bağımlı olmaktayız. Bunun yerine sağlıklı yiyeceklerle beslenmenin bizim vücudumuza daha da yararlı etkilerini olduğu gibi beynimizin çalışmasına da çok katkısı vardır. Örneğin ağır ve sağlıksız yemekler yedikten sonra vücutta şişkinlik ya da bir uyku hali hissetmekteyseniz bir de ölçüsünde ve sağlıklı sebze ve meyve yemeyi bir hafta boyunca deneyin hayatınızdaki değişikli gözle görülür derecede olacaktır. Önemli bir diğer nokta ise öğün atlamamanızdır çünkü bunun sonuncunda yorgunluk, sinir gibi şeyler doğacaktır. Her zaman yanınıza kuru yemiş, meyve gibi atıştırmalıklar koyun kendinizi daha zinde ve iyi hissedeceksinizdir.

 

  1. Kitap okuyun

 

Kitap okumak hem iç dünyanızı geliştirecek hem de o anda yaşadığınız her şeyi unutturup başka bir dünyaya yelken açmanızı sağlayacaktır. Stresli bir gündeyseniz elinize bir kitap alıp okumaya başlayın ve sizi sürüklemesini bekleyin.  Kitap okumanın sizi daha da rahatlatmasının yanında pratik düşünmek ve yalnızlık hissi yaşatmaması gibi yararları da vardır. Şimdi tek yapmanız gereken bir kitapçıya gidip size uygun olduğunu düşündüğünüz kitabı almak.

 

  1. Hedef belirleyin

 

Bu hedefi sadece işiniz ya da büyük şeyler ile sınırlamayın istediğiniz her şey için bir hedef ve bir süre belirleyin, bunun için elinizden geleni yapın ta ki o hedefinize ulaşıncaya kadar işte o zaman ne kadar mutlu olduğunuzu göreceksiniz. Şimdi elinize bir kâğıt, kalem alın ve hedeflerinizi en kolay başarılabilenden en zora sıralayın ve ona yazın, görebileceğiniz bir yere asın ve o listedekileri başardıkça üzerini çizin. Ne kadar başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

 

  1. Çevrenizdekileri mutlu edin

 

Sabah gördüğünüz bir komşunuza, okuldaki güvenlik görevlisine, çok yakın olmadığınız iş arkadaşlarınıza bir günaydın demek yalnızca onları değil sizi de mutlu edecektir. Bu yardım sadece insanlara olacak diye düşünmeyin. Sokakta gördüğünüz hayvanlara o gün akşam yemediğiniz yemeklerinizi ya da marketten düşük fiyatlara aldığınız paket mamalardan kapınızın önüne ya da yolda gördüğünüz sokak hayvanlarına verin, size olan minnet duygularını bakışlarında göreceksiniz ve o bakışlarıyla, mutluluklarıyla bir anda kalbiniz ısınacaktır.

 

  1. Düşüncelerinizi yazın

 

Boş bir deftere bütün düşündüklerinizi, sanki çok yakın bir arkadaşınıza anlatıyormuşçasına, yazın. Kendinizde beğenmediğiniz özelliklerinizi, yaşadığınız iyi ya da kötü olayları da yazın ve üzerinizdeki yükün kalem üzerinden kâğıda aktığını, daha da rahatladığınızı hissedeceksiniz.

 

  1. Bitki yetiştirin

 

Doğa insanlar üzerinde her zaman iyi bir etki bırakmıştır. Doğayı biraz da olsa eve getirmek için kendinize yetiştirmek için bitki alın ve onun günden güne büyüyüşünü seyredin. Nasıl çiçek açtığını, mevsimden mevsime nasıl değiştiğini göreceksiniz ve bu sizi eminim ki çok mutlu edecektir. Ayrıca sizi daha da sorumluluk sahibi bir insan haline getirecektir.

 

Bunlar sizi iyi hissettirebilecek yollardan birkaçıdır fakat en sonunda kendi mutluluğunuzu kendi yolunuzla, deneyerek bulmalısınız çünkü bu şekilde daha da hızlı sonuç alacaksınızdır.

kaynakça;

Meditasyon Yapmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Enteresan Faydası

(Visited 23 times, 1 visits today)