Keşfetmeden Yapılan Feragat

İnternet çok uzun zamandır hayatımızın içinde olmasa da girdiği andan itibaren onunla birleştik. Şu an yaşadığımız ülkede internete ulaşabilen insanların sayısı yüzde sekseni geçti bile. Bu ciddi bir kullanım sayısı demek oluyor. Bu sayı gün geçtikçe mutlaka artacak ve bu gayet normal çünkü internetin bize sundukları gerçekten inanılmaz ve sınırsız. Peki, bu kadar alışmışken hatta bazı insanlar bağımlılık haline getirmişken bundan kopmak kolay olur muydu? Cevap basit, hayır. Peki ya kullanmanızın bir karşılığı olsa o zaman vazgeçer miydiniz?

Çoğu insan gezmeyi de sever, tabii hepsi değil. Ama kim etrafını turistik olarak gezip görmeyi sevmez? Kim olduğu çok da önemli değil önemli olan kısım gezmeyi hayatınızda ne kadar ön planda tuttuğunuz. Eğer bunun güzel bir aktivite olduğunu düşünüyorsanız ayrı bunsuz yaşayamıyorsanız ayrı. Belki internette takılmak sizin için yeterince eğlencelidir.

Her neyse asıl soru şu ki yaşadığımız şehri hiç terk edememek mi yoksa interneti kullanamamak mı? Yeterince düşündürücü bir soru değil her insanın kendine göre cevabını vermesi kolay olacaktır. Fakat vazgeçtiklerimizin bize etkisi hangisini seçersek seçelim büyük olacak. Bir şehirde takılı kaldığınızı düşünün. Hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Bir süre sonra her şeyin aynı olması sizi sıkacak. İnternet sizi gezdirebilir diye düşünüyor oabilirsiniz, evet internet birçok şey yapabilir ama sizce gezip görmekle aynı derecede güzel ve farklı bir deneyim olacak mı diye kendinize sorabilirsiniz. Peki ya internetsiz ne olacak şu an ona herkesin çok ihtiyacı var. İşlerimizi bile internetten hallediyoruz birçok şeyimiz sanal dünyaya bağlı özellikle de bu şehir hayatında onsuz yapamazsın. Kabul edelim internet cidden yararlı onsuz yaşamak zor olsa ve bu bağımlılık haline gelmiş olsa da onunla bazı şeyler cidden daha kolay ve güzel oluyor ama gezip görme bunlardan biri değil. Belki interneti bırakmak zor ama elimizden özgürlüğümüzü bırakacak kadar değil bana sorarsanız.

Tabii ki interneti tamamıyla bırakıp onun faydalarından yararlanmamayı isterim demiyorum ama internet için gezme hakkımdan feragat etmezdim. İnternetin yerini zor olsa da doldurabilecek olsam da o farklı bir yerde bulunma hissini asla internetle dolduramazdım. Zaten bu cevabı vermemin nedeni kendime bu soruyu soruyor olmamdı.

Sizin cevabınız ne olacak olursa olsun muhtemelen öncelikleriniz ile ilgili olacaktır. Zaten böyle bir durum altında kalmanız biraz zor maksat insanın verdiği kararlara dayanarak önceliklerini yokluyor olmasıdır ve bu soru da sizin önceliklerinize karar vermenizi sağladı.

(Visited 26 times, 1 visits today)