KEŞKE EVRENDE YALNIZ OLSAK

Evren hakkında en çok merak edilen şey,evrende yalnız olup olmadığımızdır. Evren gerçekten çok büyük ve bu kadar büyük bir evrende bizim kadar gelişmiş başka canlıların var olması da matematiksel olarak mümkün.

Samanyolu’ndaki yıldız sayısı kadar yani 100-400 milyar kadar kainatta gözlenebilmiş galaksi var. Kocaman Samanyolu galaksisi içerisinde her yıldız için bir galaksi bulunduğunu düşünürsek, dünyadaki her kum tanesi için 10000 yıldız bulunmakta diyebiliriz. Bu yıldızların ne kadarının güneşe benzediği bilinmiyor. Ama tahminler %5 ile %20 arasında yani 500 kentilyon adet güneşe benzer yıldız olduğu söyleniyor.Bunların kaçının yörüngesinde dünya benzeri gezegen olduğu konusunda da fikir ayrılıkları var. Bir PNAS araştırmasına göre bu olasılık %22. Bu da 100 milyar kere bir milyar dünya benzeri gezegen olduğu anlamına geliyor. Sonuçta koca evrende yapayalnız olma olasılığımız düşük görünüyor.

Dünyanın en zeki adamı Stephen Hawking’in dünya dışı varlıklara inanması bir yana, uzaylıların dünyaya mesaj göndermesi durumunda  buna cevap verilmemesi gerektiğini söylemesi bizlere bu dünya dışı varlıkların ‘dost’ olmama ihtimalinin yüksek de olabileceğini  hatırlatıyor. Bu da insana keşke evrende yalnız olsak diye düşündürtüyor.

(Visited 191 times, 1 visits today)