Geçmiş Gelecek Şimdi

Keşke mi Acaba mı?

Şu ana kadar illaki keşkeleriniz ya da acabalarınız olmuştur. Ya geçmişteki bir şeyi düzeltmek istemişsinizdir ya da gelecekteki durumunuzu merak etmişsinizdir. Peki elinizde tek bir şansınız olsa geçmişi düzeltmeyi mi geleceği mi görmek isterdiniz?

Ben olsam geçmişe gidip bana “keşke” dedirten her şeyi değiştiririm. Geçmişte yaptıklarımız bizi asıl biz yapan şeylerdir derler ama pişmanlıklarımızdan kurtulursak şu anki ruh halimizden daha iyi olacağımızı düşünüyorum. Mesela ölen bir tanıdığınız varsa geçmişe gidip ona son bir kez sarılıp veda etmek istemez misiniz? Yaptığımız hataları tekrar tekrar düşünüp kendimizi kötü hissetmektense. Yaptığımız şeyleri bir hata olmasından kurtarıp kafamızı rahat ettirmek daha mantıklı bence geleceği görmekten.

Şimdi geleceği gördüğümüzü düşünelim. Mesela 10 yıl sonra nerede ne yapıyorsunuz? Eğer hayatınız çok güzelse gönül rahatlığıyla şu anki hayatınızı devam ettirebilirsiniz fakat eğer kötüyse… Elinizde olmayan sebeplerden dolayı çok kötü bir hayatınız oluyorsa gelecekte bu illa şu anki zamana da yansır ve gördüğünüz o geleceği kafanızdan asla atamazsınız. Böyle bir durumda geleceğiniz gibi şu anki zaman diliminizi de çöp etmiş olursunuz. Öte yandan geleceğinizde neler olup bittiğini gördüğünüz zaman bu kendi hayatınızı etkileyecek ve siz kendi kafanızda yapmak istediğiniz şeyleri rahat rahat yapamayacaksınız “”Bu yaptığım gelecekte başıma daha büyük şeyler getirecek” düşüncesi yüzünden. Buna bağlı olarak hata yapma riskiniz çok düşük olacak ve ders alacak bir şey kalmayacak ortada. Tecrübeleriniz de hep mükemmel bir hayat yaşama çabasına göre olacak. Ama insan hata yapmadan ve o hatalardan kendine bir ders çıkarmadan nasıl gelişecek. Şimdi diyeceksiniz ki “Ama sen de geçmişe gidip o hatalarını düzeltmek istiyorsun o zaman da geçmişin mükemmel yaşama üzerine kurulmuş olacak.” Bir nevi doğru aslında geçmişteki hataları düzeltince pürüzsüz bir geçmişim oluyor. Fakat düzelttiğim geçmiş benim şu anki hayatımı kötü anlamda etkilemez düzeltiyorum sonuçta şu an da daha güzel bir hayatım olsun diye.  Ama gelecekteki her şey ister istemez kötü etkileyebilir. Kesinlikle kötü etkileyecek demiyorum ama kötü olduğu kadar iyi de olabilir. Eğer iyiyse ne güzel! Ama bu riske girmeye gerek var mı? Hem bence her şeyi bilmektense hayatın bize ne sürprizler getireceğine hazırlıklı olmayıp saf bir mutluluk hissetmek daha güzel olmaz mı?

Aslında gerçekten bir zaman makinesi olsa hayatımızdaki çoğu şey yerli yerine oturmuş olur. Düşünsenize asla keşke demediğiniz bir hayat. Ya da “acaba” diye düşünüp durmadığınız. Size kalmış hangisinden kurtulmak istediğiniz. Ama ben şahsen keşkelerimden nefret ediyorum.

(Visited 37 times, 1 visits today)