Kime Göre Güzellik?

Gerçek hayattan bağımsız olarak yeni güzellik anlayışları getiren sosyal medya bize güzel olmak için ‘onlar’ gibi olmanız gerek mesajını her gün dayatıyor. Kadınlara güzel olabilmeleri için sarı saçlı, mavi gözlü veya zayıf olmaları gerektiğini düşünmelerini istiyorlar. Başta güzel gelmese bile bir süre sonra farkında olmadan fotoğraflarını beğendiğiniz zayıf, 1.80 boyundaki kadınların ince bellerine, kalkık popolarına hayranlık duyarken buluyorsunuz kendinizi. Kafanızdaki güzellik anlayışını tamamen yok edip yenisini getirmeye ve sizi olmadığınız biri haline getirtmeye çalışıyorlar, başarıyorlar da.

Başta genç kızlar olmak üzere birçok kadın zamanla kendi dış görünüşlerinden memnun olmamaya başlıyorlar çünkü her gün sosyal medyada fit ve estetikli kadınların fotoğraflarını görüp kendilerini onlarla kıyaslıyorlar. Üstelik gördükleri fotoğrafların sadece bir yanıltmadan ibaret olduğunu bile bilmiyorlar, bu hale gelebilmek için kendi doğal hallerini kapı dışı bırakıp yeni bir benlik çiziyorlar, saatlerce yapılan makyaj ve ‘photoshop’ sonrası babam bile güzel olur sonuçta(!). Genç kızların bir kısmı yeterince güzel olamadıklarını düşünerek bunu takıntı haline getirebiliyor hatta depresyona girebiliyor, bu durum hem aile içi sorunları hem de arkadaşlarla sorunlara yol açabiliyor ve çocuğun içine kapanık biri olmasını sağlayabiliyor.

Bir çoğu kadın güzelliği estetik ameliyatta buluyor, defalarca kez bıçak altına girmesine rağmen kendine asla güzel gelmiyor ve devamlı estetik ameliyatı yaptırma ihtiyacı duyuyor,( biz bu insanlara toplumda deli diyoruz(!)). Güzelliği takıntı haline getiren bu insanlarda estetik ameliyatları bağımlılık oluyor ve bu sayede estetik cerrahlarının cepleri doluyor, yüzü gülüyor. En azından güzellik takıntısının bir meslek grubuna faydası olduğunu görmüş oluyoruz. Eğer güzellik takıntısı olan bir tanıdığınız varsa size yoldan geçerken ona neden aldırış etmediğinizi sorabilir ve sizin neyden bahsettiğine dair fikriniz bile olmayabilir, ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur bir süre sonra kimin kim olacağı hiç belli olmaz. Daha küçük yaş gruplarında üstün ‘photoshop’ yetenekleriyle adam kandırmaktan hapse girebilecek kızlar yetişiyor, onlar en tehlikelisidir böyle bir tanıdığınız varsa çok yakınınızda tutmanızı tavsiye etmem.

Her gün sosyal medyada birbirinin aynısı olmuş kızların güzel oldukları düşüncesiyle paylaştıkları fotoğrafları görüyoruz. Sosyal medya bizlere bunu yapıyor dış görünüşlerimizi bir yaparak zihinlerimizi de bir yapmaya çalışıyor, sadece nasıl güzel olabileceğimizi düşünmemizi istiyor ve maalesef istediğini elde ediyor her geçen gün doğal güzelliğimizden daha çok taviz veriyoruz, daha çok başka birine dönüşüyoruz, daha çok sosyal medyanın kölesi haline geliyoruz. Peki ya siz sosyal medyanın modern kölesi misiniz?

(Visited 97 times, 1 visits today)