KİMİ TRANSFER EDELİM?

Bambu ağacını biliyor musunuz? Bu ağaç dünya üzerinde en çok tropikal iklimlerin hüküm sürdüğü Asya’nın güneydoğusu ile Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’taki adalarda yetişir. 80 cm kalınlığa ve 38 metre uzunluğa kadar uzayabilir. Diğer ağaç türlerinden çok daha sağlam ve dayanıklıdır. 2’nci Dünya Savaşında Japonya’da atom bombasından sağ kalabilen tek ağaç olma özelliğini göstermiştir. Ayrıca bambular uzun ömürlü bitkilerdir. 120 yıla kadar yaşayan türlerine rastlamak mümkündür.
Peki bu kadar büyük, bu kadar dayanıklı ve bu kadar uzun ömürlü olan bambu ağacı nasıl yetişir? Hemen söyleyelim. Tohumu toprağa dikiliyor, sulanıyor, gübreleniyor. Üç ay geçiyor, filizlenme yok. Yine sulanıyor, bakımı yapılıyor. Altı ay geçiyor, hâlâ filizlenme yok. Yine sulanıyor, bakımı yapılıyor, filizlenme yok. Bir sene geçiyor, yine yok. Bir yıl, iki yıl, üç yıl, dört yıl ve nihâyet beş yıl boyunca filizlenmiyor. Ama beşinci yılın sonunda tohum topraktan çıkıyor, filizleniyor. Peki, sonra ne oluyor biliyor musunuz? Altı haftada 27 metre uzuyor. Evet yanlış okumadınız. 27 metre.
Bence tuttuğumuz takımların yöneticileri de transfer politikalarını belirlerken bambu ağacının yetiştirilme sürecini dikkate almalılar. Çünkü tecrübeli ve olgun futbolculara yatırım yaparak hemen elde edilebilecek başarılar kalıcı olmayacaktır. Bu futbolcular takımınızı bu sene belki şampiyon yapabilirler ama seneye büyük ihtimalle aynı performansı gösteremeyecekler ve belki de jübilelerini yapacaklardır. Oysa ki hepimiz takımımızın başarısının sürekli olmasını isteriz. Bu nedenle geçici bir başarı için az sayıdaki tecrübeli futbolcuya ödeyeceğimiz parayla gelecek vaat eden çok sayıda genç oyuncu alabilir ve tıpkı bir bambu ağacı yetiştirir gibi onları sabırla ve emekle yetiştirerek büyük ve sürekli başarılara imza atabiliriz.

(Visited 66 times, 1 visits today)