Kimim Ben?

Biri için değişmek ne kadar doğru olur bilemiyorum. Kişiden kişiye göre değişmek, ortamdan ortama değişmek, istediğimiz kişi olamadan hayatımızı yaşamak… Uyum sağlamak için mutsuzlukla mücadele etmek…

Kişiden kişiye göre değişiyorum. Çünkü herkesten farklı davranırsam, bana engelli gözlerle bakıyorlar. Herkesin düşüncesi, fikirleri, hayalleri aynı olacak kuralıyla yaşıyoruz maalesef. Kimisi Hristiyan olduğunu saklar, kimisi Müslüman, başka biri de Ateist olduğunu saklar. Peki bu D

dünyada herkes aynı olacaksa bizden neden milyonlarca var? Kimse farklı bir fikri savunamazsa bu dünya ne hale gelecek, gelişecek mi ?

Kişiden kişiye göre değişiyorum. Çünkü olduğum, olmak istediğim kişi olduğumda şiddete uğruyorum. Biz kızlar, kadınlar olmak istediğimiz kişi olamıyoruz. Zevklerimize uygun , istediğimiz gibi, giyindiğimizde cinsel istismara uğruyoruz. Bunu hiçbir kadın, hiçbir kız istemiyor. Bu yüzden istediğimiz kişiliğe bürünemiyoruz. Farklı kişiliklerin yanına farklı insanlar olarak çıkıyoruz. Tam bir haksızlık.

Ben; istediğim hayatı yaşamak istiyorum, başkasının bana uyarladığı hayatı değil. Benim amaçlarım var ve onlara ulaşacağım. Herkesin benden beklediği değişimi kimse göremez, ben amaçlarıma ulaştıkça başkalarının değişimini, bana bakış açılarını izleyeceğim. İlgili resim

Kişiden kişiye göre değişiyorum. Çünkü şart denilen arkadaşlık ortamlarında bulunan kurallar beni ben yapmaktan uzak tutuyor, bana hiç yapmayacağım şeyler yaptırıyorlar. Veya aile kuralları diye şeyler var ya genelde biz çocuklara saçma gelen ve gerçekten saçma olan gençliğimizi yaşamamıza engel olan kurallar.

Kişiden kişiye göre değişiyorum. Çünkü her insanın tepkisi farklı olur farklı durumlarda. Çünkü herkese karşı aynı davranmak sosyal alanlarda bizi olumsuz etkiler. Herkese farklı davranmak, onların anlayabileceği dili kullanmak ve aramızı iyi tutmak adına farklı hareketler sergilemek ise sosyal becerilerimizi geliştirir ve insanlarda hakkımızda pozitif bir düşünce bırakırız. İş alanında ciddi, arkadaş ortamında rahat olmak; patronla resmi, arkadaşla samimi olmak hayat kolaylaştırır ve bizi doğru yola yönlendirir.

Mimikler, hareketler, konuşma tarzı, ciddiyet, samimilik, güvenirlilik… Bunların hepsi dikkat etmemiz gereken şeylerdir. Bazen patrona karşı yapılan bir espri sizi işten kovar, bazen de arkadaşınıza gereksiz ciddi davranışınız aranızın açılmasına sebep olabilir. Kişiden kişiye göre değişiyorum ki herkesle aramı iyi tutabileyim. Kişiden kişiye göre değişiyorum ki herkese karşı farklı anlatım stili kullanarak anlaşılabilir olabileyim. Günlük yaşantımızdan örnek verecek olursam: Arkadaşınıza anlattığınız espriyi annenize veya babanıza aynı üslubu kullanarak anlatabilir misiniz? Anlatsanız bile sizi gerektiği gibi anlayabileceklerini mi düşünüyorsunuz? İşte kişiden kişiye değişmenin sanırım tek faydası bu.

aile fotosu ile ilgili görsel sonucu

(Visited 126 times, 1 visits today)