Kırılmazsa Kıracağız

Geçmişten günümüze toplumun her zaman belli kriterleri olmuştur. Her dönemin kendine özgü güzellik algıları vardı. Moda, stiller, saç modelleri, renkler, yüz hatları ve daha pek çok şey toplum tarafından belirlenirdi. Bunların iyi mi kötü mü, güzel mi çirkin mi olduğuna toplumun algısı karar verirdi. İnsanlar kendilerine has tarzları olduğunda beğenilmez, çirkin, kötü ve benzeri şeylerle yargılanırlardı.

Geçmişte var olan ve günümüzde de yoğunluk kazanmaya devam eden toplumun oluşturduğu güzellik kriterlerinin psikolojik olarak insanları etkilediğini düşünüyorum. Bir kişinin vücudu, zevkleri ve giyimi toplumun güzellik algısına uygun olmadığında insanlar onu çirkin ve sevimsiz bulur. Sonuç olarak, aşağılanan kişi doğal olarak etkilenir. Toplumun onu kötü yorumlaması ve toplum içinde aşağılanması insanların psikolojisini çok etkiler. Günümüzde güzellik algısının bu kadar artmasının sebebi sanal platformlardır. Sanal platformlar bu kadar sık kullanıldığından, internette insanlar, özellikle de gençler tarafından oluşturulan belirli güzellik algıları vardır. Kendi aralarında oluşturdukları belli stiller vardır. Bu çeşitli tarzların kimisi yerilir, kimisi beğenilir. İnsanları yüz ve vücut olarak yargılamadan ve onların güzellik algılarını oluşturmadan önce onları tarzlarına göre yargılamaya ve aşağılamaya başlarlar. Topluma göre güzel görünmek için herkese hitap eden tarza göre giyindikten sonra yüzlerinin iri olmaması, çene kemiklerinin belirgin olmaması, burnunun güzel olması, dudaklarının dolgun olması ve dişler beyaz olmalıdır. Daha sonra saçları parlak ve güzel görünmeli, elleri güzel olmalı ve daha birçok özel şey.

Bence güzellik insanların düşünceleriyle ölçülmeli. Toplumun yarattığı ve birçok şartı olan güzellik algılarının insanları güzelleştirdiğini düşünmüyorum. Bir insanın kalbi ve düşünceleri güzelse, o insan güzeldir. Fazla kilolu, zayıf, uzun veya kısa olmak bunu etkilememelidir. Örneğin bir kız, toplumun güzellik algısına göre çok güzeldir. Sırf güzel olduğu için herkes onun için her şeyi yapıyor. Bu da onun egosunu yükseltir ve ardından sözde güzel ve topal gördüklerini aşağılar. Bu insanlar onunla konuşmak istediğinde onlarla dalga geçiyor. Bu kızın düşünceleri ve kalbi kötü. Güzel bir insan değil, düşünceleri kötü ve kirli. Bu nedenle güzellik algısı oluşturulmamalıdır. İnsanlara belli bir kitlenin oluşturduğu algılarla yaklaşılmamalı ve onlara göre davranılmamalıdır. O kişiye düşüncelerine ve iç güzelliğine göre davranılmamalıdır.

Maalesef herke insan ve her toplum bu kadar duyarlı olamıyor ve insanlara aynı şeyleri yaşatıyorlar. Diğer insanlarda buna şahit oluyor.Geçmişten ders almayan kişinin işi geleceğe ibret olmaktır.

(Visited 7 times, 1 visits today)