KIŞ MEVSİMİ

Kış mevsimi bana, yılbaşını, soğuk havayı, lapa lapa yağan karı, kayak yapmayı, buzlanan yolları, kışın çıkan sebze ve meyveleri çağrıştırıyor.                                                                                                                                       Kışın en sevdiğim yanı karda kartopu oynamak, kardan adam yapmak, kaymak,  yılbaşı ağacını süslemek, yılbaşını kutlamak, yılbaşı hediyelerini almak , hava soğukken sıcacık evimizde oturup salep içmek.

Kışın en sevmediğim yanı ise soğuk havada evsiz insanların ve hayvanların üşümesi ve yiyecek bulamayıp aç kalmaları, buzlanan yollarda arabaların kaymaları ve kaza yapmaları , havanın geç aydınlanıp erken kararması, hastalıkların kışın daha çok olması.

Kışın çıkan sebze ve meyvelerden mandalina , elma , portakal , pırasa , karnı bahar , lahana  ve ıspanağı severim. Ama en sevdiğim ve kış akşamları nereyse her akşam yediğimiz kestanenin yeri ayrıdır.

Kış  mevsiminin her ne kadar olumsuz yanları varsa da güzel ve eğlenceli yanları da çoktur. Kışın beyaza bürünen doğanın güzelliği de büyüleyicidir.

(Visited 64 times, 1 visits today)