Kış-Yaz Saatleri

Saatler, daima insanların işine yaramış aletlerdir. Sonuçta zaman gibi geri dönüşü şimdilik olmayan bir şeyin durumunu öğrenmek ve planlarımızı ona göre yapmalıyız.

Kış saati ve yaz saati uygulaması aslında saatlerin yaza göre, kışın bir saat geri alınmasıdır. Amaçlardan bir tanesi güneş ışığını kullanmak ya da tasarruf olabilir.

Bir çok Avrupa ülkesinin kullandığı bu uygulama son birkaç yıldır Türkiye’de kullanılmıyor. Olumsuz yönlerinden daha çok olumlu yönlerinin olduğunu düşündüğüm bu uygulama, insanlarımızın işine çok yararlı olabilir. Örneğin, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Kuzey Yarım Kürede 21 Aralıktan sonra gündüzler uzamaya geceler ise kısalmaya başlıyor. Bu nedenle, sabah uyanıp işe ya da okula erken gidiyorsanız, sabah daha hava aydınlanmamış olabilir ancak saatler geriye alınırsa, kahvaltınızı lambalarla değil gün ışığında yapabilirsiniz. Bu nedenle tasarruf yapmış olursunuz ya da işe veya okula giderken sabah güneşinden faydalanabilirsiniz.

Sonuç olarak, ben bu uygulamanın insanların işine çok yarayacağını düşünüyorum.Gün ışığından faydalanırken  aynı zamanda tasarruf da yapmış olursunuz.

 

(Visited 18 times, 1 visits today)