Kişiden Kişiye Değişiyorum

Kişiden kişiye değişiyorum. Çünkü yaşadığım evi, yeri, ülkeyi, geçin bu dünyada beni ben olarak kabul edecek olan insanlar bir elimdeki parmak sayısını geçmeyecek düzeyde. Toplumdaki çoğu kişi birbirinin çıkarı üzerine ilişki kuruyor veya sırf arkadaşım var diye gözükmek için, hayatında birini istediği için arkadaşlık kuruyor. Herkes herkesin iyi gününde yanında olup kötü gününde kimse kimseye yardım etmiyor. Ben de maalesef böyle kişileri üzmemek ya da içimde ufak bir umutla gerçek kişiliğimi gizliyor ve ortama uyum sağlamaya çalışıyorum. Evet, sevmeyen gitsin de diyebilecek cesaretim var fakat toplumda size kötü bakılmaması için, dalga geçilmemesi, başkalarının sizi kullanmaması için bazı şeylerimi içime atmam gerekiyor. Çünkü yaşadığımız evrende öyle bir toplum ve toplum düşüncesi var ki bazen sonsuza kadar yalnız kalmamak için bile hiç olmadığım bir insan gibi davranmak zorunda kalabiliyorum. Toplumun baskısından uzak durmak, sanki hiç derdim yokmuş gibi milletin tavırlarıyla uğraşmamak için değişiyorum.

Kişiden kişiye değişiyorum. Çünkü insanların vereceği tepkiden korkuyorum, yakın olmadıklarıma gerçek kişiliğimi göstermekten utanıyorum. İnsanların benimle ilgili kötü konuşmasından, sevdiğim ve açılamadığım kişilerin benim gerçek kişiliğimi gördükten sonra çekip gitmesinden endişe ediyorum. Başkasının benim davranışlarımı yanlış anlayıp alınmasından ve üzülmesinden korkuyorum.

Kişiden kişiye değişiyorum. Çünkü herkesin hayata, kişiliklere, benim ilgilendiğim şeylere bakış açısı farklı. Benim sevdiğim şeyi karşımdakinin ilgisi yoksa her ne kadar istesem de o konudan konuşmamayı, bahsetmemeyi tercih ediyorum. Karşımdaki insanı sıkmamak, kendimden soğutmamak, istemediği şeyi dinlemesini sağlamamak için hiç olmadığım bir kişiliğe bürünüyorum. Dünyada maalesef bir kişiyle tek kelime etmek, bir cümle kurmak bile ondan önce çok fazla dikkat ve özen istiyor.

Kişiden kişiye değişiyorum. Çünkü bazen bulunduğum ortamdaki insanlar bunu gerektiriyor. Mesela ders, kütüphane, toplantı gibi insanlar arasında ciddi şeylerin konuşulduğu ve yapıldığı bir ortamda içimden geldiği gibi davranmam ahlak kurallarına aykırı olur ve mesela dersin tam ortasında herkesi rahatsız edebilecek bir ses düzeyinde arkadaşıma bir şey söylemem dersi dinlemek isteyenlerin hakkını yememe neden olur.

Kişiden kişiye değişiyorum. Çünkü bu dünyada en iyi şekilde yaşamak ve hatta hayatta kalmak için bile bunu yapmalıyım. İnsanlar kendisi gibi kişileri ya da kendi istedikleri gibi olan insanlara daha iyi baktığı için ve yanaştığı için yakın olmadığım kişilere çok farklı davranmak zorundayım. Kimseyi üzmek ya da hayal kırıklığı yaratmamak için, hakkımda kötü sözler, gelen dedikodular duymamak için, ortam müsait olmadığı için, kimseye kendimi ifade etmek zorunda olmadığım için, yakın olmadığım insanlara güvenmediğim için, milleti sıkmamak, onlara yük gelmemek, baskı yapmamak, üstünlüğü korumak, hak yememek, sevdiklerimi kaybetmemek ve kısacası yaşadığımız dünya bunu gerektirdiği için kişiden kişiye değişiyorum yani değişmek zorunda kalıyorum.

 

(Visited 74 times, 1 visits today)