Kişiliğe Göre Beslenme

Hayatımızı devam devam ettirmek için yapmamız gereken şeylerden bahsedin desem sizin aklınıza gelen ilk şeyler ne olurdu? Muhtemelen su içmek, yemek yemek ve barınacak bir yer bulmak için, üzerimize giyebilecek bir şeyler alabilmek için, yemek yapabilmemiz için çalışacak bir yer bulup para kazanmak olurdu. İnsanların hayatlarını devam ettirmeleri için başlıca yapması gereken şeyler bunlar çünkü. Yemek yemekte demişken uzman bilim adamları yemek seçimlerimizi kişiliğimizle doğru orantılı olup karakterimize göre yemek yediğimizi söylüyorlar. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Yemek yemek insanların vazgeçemeyeceği alışkanlıklarından biridir. Fakat bazı insanlar var ki yemek yemek onlar için çok başka bir şey. Yemeksiz hayat asla düşünemiyorlar. Zaten insan uzun süre yemek yemeden asla yaşayamaz fakat yemek yemek bu insanlar için hobi haline gelmiş. bu da onların karakterleriyle ilişkili tabii.

Her insan kendi kişiliğine göre yemek yer. Mesela duygusal olduğunuz zamanlarda canınız tatlı şeyler özellikle de çikolata yemek istemiyor mu? İnsanların mutsuz olduğu zamanlarda çikolataya yönelmesinin sebebi onlar çok farkında olmasa da kakaonun içerdiği şeylerden dolayı vücutta serotonin adı verilen mutluluk hormonu salgılanıyor. Bu da kişilerin biraz da olsa mutlu olmasına sebep oluyor.

Ya da sporcuları düşünün. Onlar için beslenme çok ayrı bir önem taşıyor. Çünkü sporcuların normal bir insana göre alması gereken enerji, protein ve karbonhidrat farklıdır. Sporcu besini deyince ise akla ilk gelen şey proteindir. Bunun sebebi daha kaslı bu nedenle de daha güçlü olabilmektir. Fakat sadece protein değil bireye enerji verecek karbonhidrat da unutulmamalıdır.

Başka bir örnek daha verecek olursak bir araştırmaya göre vicdanlı insanların meyve ve sebze tüketmeye daha yatkın olduğu, bu nedenle sağlıklı beslendikleri gözlenmiştir. Dışa dönük ve sosyal insanların ise kötü gıda seçimlerine daha meyilli oldukları saptanmıştır. Yağlı, tuzlu, tatlı yiyeceklerin yanında şekerli meşrubatlara da daha ilgililer. Bu tarz insanların dışarıda diğer insanlara göre daha sık yedikleri ve yüksek kalori içeren gıdalarla beslendikleri görülüyor. Bu çalışmada elde edilen en önemli bulgu ise dışa dönük insanların beslenme şekillerinin büyük ölçüde kontrol edilebilir dış faktörlerden etkileniyor olmasıdır.

Bütün bu örneklere bakılacak olunursa gerçekten insanlar kişiliklerine göre beslenme şekillerini belirleyip ona göre kendi yiyeceklerini seçiyorlar. Bireyler bunun pek farkında olmasa da araştırmacıların yaptığı deneylerden elde edilen veriler bunu çok açık bir şekilde insanlara gösteriyor.

(Visited 18 times, 1 visits today)