Kişinin Kendi Başarısı

Başarı , başarı günümüzde herkesin ulaşmaya çalıştığı hedef yani amacına ulaştığı olduğu şeydir bence başarılı olmak demek amacına ulaşmak demektir bence . Peki ya başarı sizce Guiness rekorlar kitabına girmek mi yoksa yaptığınız bir çalışmayla Nobel ödülü almak mı ? Guiness rekorlar kitabı her türlü rekorun tutulduğu bir rekor kitabı bu kitaba girerseniz tüm dünya bu kitabı açıp orda sizin isminizi ve başarınızı görebilir fakat kim Guiness rekorlar kitabını kim açıp bakıyor ki ya da bu kitabı gerçekten açıp bakan birisi varsa da sizin isminizi görse de ne fark eder ki sizin isminizi büyük ihtimalle unutur . Nobel ödülü almaksa en azından sizin bir süreliğine tüm dünyaya bunu yaptı ve bunu kazandı diye tanıtıyor çünkü Nobel ödülünün törenleri oluyor ve bunu izleyen bir sürü bilim adamı ve bizim gibi seyirciler oluyor sizi bir sürü insana tanıtıyor fakat Guiness rekorlar kitabına girmenin her hangi bir töreni yok.
Guiness rekorlar kitabında birbirinden farklı bir sürü rekor yani insanların başarıları var örneğin : *Doğuştan bacakları olmayan Zion Clark 20 metreyi elleri üzerinde en hızlı yürüme rekorunu kırdı: 4,78 saniye , Dünyanın en uzun genci ABD’li Olivier Rioux oldu: 226,9 santimetre ya da 30 saniyede kendi saçıyla en çok ip atlama rekorunun sahibi Laetitia Ky, saçından yaptığı iple 60 kez atladı . bunlar gibi bir sürü farklı farklı rekor var bu insanlar inanılmaz şeyler başarmışlar tabi ki ve isimler kitaba geçmiş fakat bu isimleri araştırmasam asla öğrenemeyecektim ayrıca şuan öğrenmiş olmama rağmen kısa bir süre sonra unuturum büyük ihtimalle çoğu insan gibi o yüzden Guiness rekorlar kitabı çok da etkili değil bence.
Nobel ödülünü ise kazanması daha zor fakat çok daha değerli çünkü ödüller yılda bir veriliyor ve amacın bu ödülü kazanmaksa o yılki başka çok iyi bir çalışmaya kaybedebilirsin bu yüzden kazanması çok daha zor fakat ödülde çok büyük bundan dolayı Nobel ödülü biraz daha yüksek risk , yüksek ödül ve Nobel ödülü törenlerine bir ödül alırsan tüm dünya seni izliyor bu yüzden insanları aklında daha kalıcı oluyorsun.
Yazdıklarımdan da anlayabileceğiniz gibi benim için Nobel ödülü de Guiness rekorları kitabının da bir önemi bana göre önemli olan insanların aklında kalmak aradan aylar yıllar geçtikten sonra hala benim ismimi güzel şeylere anacaklarsa her hangi bir ödül veya törene ihtiyacım yok şahsen aynı zamanda iki ödülü aynı anda kazanabilme imkanımız var ve ikisini birden kazanabilecekken niye tek bir tanesini kazanıyım ki.

(Visited 5 times, 1 visits today)