Kısıtlayıcı Kıyafetler

Okul üniformaları ve öğrencilerin neden onları giydikleri, bu kıyafetler etrafta olduğu sürece endişe ve tartışma konusu olmuştur. Eğitim kurumlarında üniforma giymenin insanları eşit gösterdiğini, topluluk duygusu verdiğini ve disiplini öğrettiğini iddia eden insanlar olsa da, üniforma giymenin avantajlardan daha fazla dezavantaj olduğuna inanıyorum. Yani, üniforma okulu temsilen süslemek için öğrencilerin talep özgürlüğünü alır, genellikle rahatsız olurlar ve onlar para kaybıdır, okul kıyafetleri bireysellik üzerinde uygunluğa teşvik ederek okulda üniforma giymek çocukların kendi kendilerine zarar vermelerine yol açar.
Amerika Birleşik Devletleri gibi en gelişmiş ülkeler, kişinin ifade özgürlüğü hakkına inanırlar. Öğrencilerin kendilerini giyim yoluyla ifade etme hakkından vazgeçmelerini zorunlu kılmak yanlıştır. ABD Anayasası’nın ilk değişikliği, tüm bireylerin kendilerini özgürce ifade etme hakkına sahip olduklarını garanti eder. Öğrencilerin veya öğretmenlerin anayasal haklarını okul kapısında konuşma veya ifade özgürlüğüne döktüğü iddia edilemez.1970’li yıllarda Richards V. Thurston , saçlarını daha kısa kesmeyi reddeden bir çocuğun etrafında dönen ABD ilk devre Temyiz Mahkemesi, “geleneksel görünüm standartlarına uygunluğu zorunlu” “eğitim sürecinin haklı bir parçası gibi görünmüyor” diye belirtmiştir.. Yani, sadece anayasaya aykırı bir anlamda üniforma giymek için talep, aynı zamanda Yargıtay tarafından kararlarına karşı gider. Bu şekilde, okullarda üniformaların zorunlu hale getirilmesinin Amerikan dışı olduğu söylenebilir.
Pratiklik tarafında, üniformalar genellikle normal kıyafetlerden daha rahatsız olarak görülür. Sıkı olabilirler ve farklı hava koşullarına göre ayarlanamazlar. Kış ve yaz aylarında sıcaklıklar standart bir okul üniformasında dayanılmaz olabilir. Birçok öğrenci, üniformalarında rahat hissetmediklerini anketler yoluyla ifade ettiler ve bu tür kıyafetler değişen hava koşullarına iyi uyum sağlamıyor .
Üniforma için para ödemek çocuklarına sadece onlar okulda kıyafetler giyebilsin diye anne babalar, para sıkıntısı çekmeleri de başka bir sorundur. Ayrıca, okullar gerekenden daha fazla üniforma satıyor olabilir. Örneğin, The Guardian, Birleşik Krallık’ta, ebeveynler, okullar ve tedarikçiler arasındaki özel anlaşmalar nedeniyle okul üniformalarına ihtiyaç duyduklarından milyonlarca sterlin daha fazla harcayabileceklerini bildirmiştir , bu konuda bazı kişiler uyarmışlardır . Müdürler ve okul yönetimde çalışanlar, Perşembe günü ve Pazar günü, ebeveynlerin çocukları için uygun fiyatlı üniformalar almak üzere alışveriş yapmasına izin vermeleri gerektiğini, daha pahalı ürünler satın almak zorunda kalmamak yerine süpermarketler kullandıklarını söyledi. Okullarda dünyanın parasını sadece bir üniforma için harcamaktayız.
Soyuta daha fazla yaslanan üniformalar, bireysellik yerine uygunluğu teşvik eder. Demokratik toplumlarda bireysellik duygusu temel ilkedir ve gençken beslenmelidir. Okullardaki çeşitliliğin insanlara teşvik edildiği bir zamanda, standartlaştırılmış elbiseyi uygulamak çelişkili bir mesaj gönderir. Üniformalar özellikle cinsiyete sahip okullarda (kızlar etek giymeli ve erkekler pantolon giymeli) bazı öğrencileri dışlanmış hissetirebilir . Dolayısıyla, her insanın toplumsal uygunluğun baskısını hissetmemesi için, okulların çeşitlilik duygusunu sürdürmesi önemlidir.
Son olarak, birçok öğrenci üniforma içinde kendi görüntüsünü beğenmemektedir. Bunun nedeni, üniformaların belirli vücut tiplerinin kalıbına uyması ve daha düzgün veya artı boyutlu bireylerin genellikle üniformalarda yersiz ve rahatsız hissetmesidir. Üniforma giymek kendisini daha fazla karşılaştırmaya borçludur ve vücut tipi açısından “normal” bir öğrencinin kalıbına uymayan çocuklar genellikle sınıf arkadaşları tarafından alay edilir.
Okulda üniforma giymenin bazı faydaları olmasına rağmen, bunları kullanmanın avantajlarından daha fazla dezavantaj olduğuna inanıyorum. Bunun nedeni, özgürlüğü ortadan kaldırmaları, rahatsız olmalarıdır, onları satın almak tamamen para kaybıdır, bireysellik üzerindeki uygunluğu kutlarlar ve çocukların kendi imajı üniforma giydiklerinde daha fazla hasar görür.

(Visited 100 times, 1 visits today)