Kitapların Dostuluğu

Kitap bizim dostumuz olmalıdır. Öğretip, okutur o bizi. Kitapları sevmeliyiz. Bizlere bin bir sorular, bilgi açısından anlam kazandırır. Onları savunup, övmaliyiz. Çünkü en iyi dostumuzdur o.

Kitapların bizlere verdiği bilgiler: bilgi, hayal gücü, okumayı kolaylaştırma, yazı ve metin yazma … bitmeyen iyilikler. Her sayfasında başka macera var. Yok demeden okuyalım onları.

Okulda bize yardımı dokunur. Kaynak, öykü, hikaye, roman türü vardır onun. Zamanımız varken okuyalım. Bilgiler edinelim. Korkmayalım harflerden, bilgiden. Güvenmeli onlara. Okuduğumuzda bin bir şey çıkar her sayfadan. Kitap  bizim dostumuz olmalıdır. Kitapların verdiği bilgilerin, okulda bize yardımı dokunur. Çocuklar, hadi sevip sayın onları.

Kitapsız yaşamak, kör, sağır ve dilsiz yaşamak gibidir. Kitap, içimizdeki donmuş denizin buzlarını çözmeye yarayan bir araçtır. Kendimizi ve çevremizi, bu önemli araçtan mahrum bırakmayalım lütfen. Okumanın ve öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur. Bu eylemimizi her yaşata ve her ortamda yapmalıyız. Kitaplar, asla vazgeçemeyeceğimiz alışkanlıklarımızdan olmalıdır. Hep yanımızda, yakınımızda, başucumuzda bulunmalı. Her ihtiyacımızda ona ulaşmalıyız.

(Visited 50 times, 1 visits today)