Kitaplarda Karantina Olmaz

Hepimizin bildiği üzere böylesine olağan üstü bir durumda yaptığımız aktivitelerin sayısı da normal olarak düştü ancak bu süreci en verimli şekilde geçirmek için bazı yöntemlere başvurabiliriz. Kitap ta bunların başında geliyor, böyle bir durumda kitaplara ayıracağınız vakitler hem sizi ileri taşıyacak hem de zamanı. Tabii ki herkesin kendine has bir kitap beğenme şekli vardır ancak birkaç kitap var ki hayatımızda kesinlikle yeri olmalı.

Önereceğim kitapların birincisi, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın batıl inançlara tepki niteliğinde yazmış olduğu “Gulyabani” var.  Çevremizde malum hastalık hakkında bir sürü yalan dönüyor herkesin bildiği gibi, kimisi böyle bir hastalığın yok olduğunu kimisi ise asıl daha yeni başladığına yönelik ifadelerde bulunuyorlar ve bunlar sadece ikisi. Böylesine bir durumda bilincimizi kaybetmemek ve işimize daha rahat yoğunlaşmak için bu kitaptan fazlasıyla yararlanabiliriz.

Diğer bir kitabımız John Steinbeck’ten, “Fareler ve Adam” . Son zamanlarda bu evimize hapsedilme duygusu adeta içimize işlemiş vaziyette. Bu kitabı önerişimdeki asıl sebep şudur ki böylesine yalnız, boş görünen bir zamanda yanımızdakilere bakabilmek. En yakınımızda bizler için hayatını riske atabilecek insanlar varken neden başkasına ihtiyaç duyalım ki? Aynı zamanda Fareler ve Adamdan bir nevi yetinmeyi öğreniriz, açgözlülükten kaçmayı.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’ndan “Hep O Şarkı” üçüncü önerim bu kitabı önermemin sebebi ise çevreyle uyum sağlayabilmek. Demek istiyorum ki o an zamanın beraberinde getirdiği bazı sorunlar neticesinde çevre ile aramızdaki bağ kopabiliyor. Bu bir haksızlık, eşitsizlik sonucunda olabilir. Kitap ise gelişen eşitsizliklerin altında alacağımız duruşu anlatıyor bir nebze.  Hayatımızda başımıza neler gelebileceğini

Size tavsiye etmem gerektiğini düşündüğüm son kitap ise “Kürk Mantolu Madonna” kesinlikle. Sabahattin Ali’nin ustaca yapmış olduğu bu eserin özelliği ise “Hep O Şarkı” ya benzese de biraz daha değişik bir durum. Aslında bu da başımıza neler gelebileceğimizi anlatan bir kitap ancak hayatımızda yapacağımız tercihlerin önemini de vurguluyor aynı zamanda. Bu kitabın ilgi görmesinin asıl ve en büyük sebebi kullanılan duygulardır hiç şüphesiz. Yazarın olayları anlatırken karakterlerin yaşadığı sevinçler ve üzüntülerin sizi sizden alacağına yemin edebilirim.

Bunlar benim sizlere verebileceğim en güzel kitap tavsiyeleriydi bu süreç ile alakalı. Tabii ki bu kitaplardan farklı birçok kitap var okumamız gereken bu nedenle de asla okumaktan ayrılmamalı, her zaman kendimizi geliştirmeliyiz okuyarak. Daha çok kitap okumamız dileğiyle, vaktimizi değerlendirelim bu aşılabilecek süreçte.

 

 

 

 

(Visited 23 times, 1 visits today)