Kitapların Farklı Yüzü

Türk ve dünya sineması kitaplarlardan uyarlanan filmler ve dizilerle dolu. Son zamanlarda kitaplardan uyarlanan dizi ve filmler büyük ilgi görmüştür, ancak hepsi aynı ilgiyi görmemektedir. Bazıları büyük başarı gösterip kitaplarını aratmasa da hepsi aynı başarıyı göstermemektedir. Bu ilgi ve başarı başyapıt kitaplardan uyarlanan filmler ve dizilerde de değişkenlik göstermektedir.

Esaretin Bedeli Stephen King tarafından yazılan sonuyla insanı etkileyen başarılı bir kitaptır. 1994’te ise yönetmen Frank Darabont tarafından filme uyarlanmıştır. Filmin IMDb puanı 9,3’tür. Oyuncu kadrosu ve senaryosuyla izleyici kitlenin beğenisini kazanan filmlerdendir. Kuzuların Sessizliği
Thomas Harris tarafından yazılan Hannibal Lecter serisinin ikinci kitabıdır. Kitap akıcı dili ve yüksek gerilimiyle okuyucuların beğenisini kazanmıştır. Kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Jonathan Demme’dir. Filmin IMDb puanı 8,6’dır. Film 1992’de En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı almıştır. İhtiras Rüzgarları Jim Harrison’ın yazdığı annesiz büyüyen üç kardeşin hayatını anlatan bir kitaptır. Edward Zwick tarafından uyarlanan kitap IMDb puanı 7,5 olan başarılı bir filmdir. Film başarılı oyuncu kadrosu ve romantizmi ile izleyicilerin beğenisini kazanmıştır. Bu filmler uyarlandıkları kitapları gölgede bırakmış, başarılarıyla insanların beğenisini kazanmıştır.

Hobbit J.R.R. Tolkien tarafından yazılmış fantastik türü bir kitaptır. Petek Jackson tarafından uyarlanan film çıktığı dönem kapalı gişe oynamıştır. Ancak kitabın çokta uzun olmamasına rağmen üç bölümlük bir seriye uyarlanması okuyucuların beklentilerini karşılamamıştır. Dan Brown tarafından yazılan Da Vinci Şifresi gerilim türü bir kitaptır. Yazar kullandığı üslup ve dili sayesinde okuyucunun beğenisini kazanmıştır. Ron Howard tarafından uyarlanan film oyuncu kadrosu ve film atmosferi yüzünden okuyucuların beklentisini karşılayamamıştır. JK Rowling tarafından yazılan Harry Potter yazıldığı günden itibaren büyük bir okuyucu kitlesine sahiptir. JK Rowling yazdığı büyülü dünya ve içine sığdırdığı karakterler ile büyük bir hayran kitlesi kazanmıştır. Beş yıl sonra filme uyarlanan kitap serisi yine büyülü dünyası ile insanları etkilemiş ve beğenisini kazanmıştır. Ancak okuyucu kitlesi kitapta anlatılan karakterlerin farklı gösterilmesi ve hikayenin eksik olması sebebiyle beklentiyi karşılamamalıdır. Bu filmler başarı sağlasa da okuyucu kitlenin beklentisini karşılayamayan filmlerdir.

Özetlemek gerekirse güzel bir kitabın film uyarlaması beklentiyi karşılayamadığı gibi beklentinin çok üzerine de çıkabilir. Bir uyarlama filmde kitapta olan her şeyi bulamadığımız için önce filmi izlemek bence daha uygundur. Aynı zamanda uyarlanmaya uygun olmayan kitaplar da vardır. Bu kitaplar betimlemesi fazla olan kitaplardır bu nedenle insanın hayal gücüne bırakılmalı bir kalıba koyulmamalıdır.

(Visited 23 times, 1 visits today)