Kıymetini Bilin!

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Hayatımızın her alanında çeşitli zamanlarda sorunlar yaşar ya da sorunlara şahit oluruz. Kimi zaman kendimizi, kimi zaman çevremizi teselli ederken belki de sitem ederken kullandığımız bu cümle aslında içinde çok derin bir anlam barındırır. Her şey yolundayken neden çoğu zaman aklımıza gelmez kıymet bilmek? Her gün doğan güneşin, aldığımız nefesin, sahip olduklarımızın kıymetini biliyor muyuz?

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Size ne olursa olsun sırt çevirmeyecek, hiç kimseyi sizden daha çok sevmeyecek ailenizin kıymetini bilin. Gerek daha iyi bir eğitim alın, gerekse o istediğiniz oyuncaktan mahrum kalmayın diye dişlerini tırnaklarına takarak geçirdikleri zamanlar için kıymetini bilin. Kavga dahi etseniz, onları çok kızdırsanız dahi yine de sizi kendilerinden çok düşünen biri olmasının kıymetini bilin. Belki de hayatlarını sizin hayatlarınız için hiç ettikleri için kıymetini bilin. Her ailenin, her insanın, evrendeki her şeyin mutlaka bir kusuru vardır ve bizi biz eden bu kusurlarımızdır. Sizi yetiştiren değerlerin ve sahip olduğunuz eşsiz sevginin kıymetini bilin. Ara sıra sinirlendiğinizde ya da kavga ettiğinizde ise at gözlüklerinizi çıkarıp sizin sahip olduğunuz yuvaya sahip olmanın hayaliyle uyuyan çocukları ya da çocuklukları kaybolmuş insanları düşünün ve sahip olduklarınızın kıymetini bilin.

 

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Çünkü bir gün gelirde yalnızlığınızla baş başa kalırsanız kaybettiğiniz dostlarınızın yerini dolduracak kimseyi bulamazsınız. Canınız bir şeye sıkıldığında ne olduğunu öğrenmeye çalışan ve destek olmaya çalışan arkadaşlarınızın kıymetini kaybetmeden bilin. Sizin için fedakarlık gösteren, çaba sarf eden insanların değerini kaybettikten sonra fark ederseniz sizi bekleyen muhtemel son pişmanlıktan başkası olmayacaktır. Bazen konuşmadan dahi bakışlarınızla anlaşabileceğiniz, hayatınızda her şey kötü de gitse her şeyi düzeltebilen ya da unutturabilen insanları kaybetmek bir evin ana kolonlarından birini inceltmeye benzer ve sizi ilk sarsıntıda oluşacak bir enkaza çevirir.

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Her gün söylenerek gittiğiniz işinizin, nefret ederek girdiğiniz sınavların, kendinize vakit ayıramadığınızdan yakındığınız hayatınızın kıymetini bilin. bu günlerde hepimiz o mutlaka eleştirecek bir detay bulduğumuz hayatımızın çok ötesinde bir aydan uzun süredir evden dahi çıkmayarak bir süreç geçiyoruz. Normalde pekte memnun olmadığımız işimize, okulumuza ve hayatımıza dönmek için günlerimizi ‘’keşke’’lerle açmaya başladık. Çünkü daha kötüsünü görene kadar en kötüsünü yaşadığımızı düşündük yine. Ama o farkına bile varamadığımız özgürlüklerimizi kaybedince belki de ne kadar değerli olduğunu anladık .

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Boyutu milyonda bir olan bir virüs sizin hayatınızı bir anda değiştirmediği için kıymetini bilin. solunum cihazı olmadan aldığınız her nefesin kıymetini bilin. Hasta olmadığımız sürece umursamadığınız sağlığınızın kıymetini bilin. Sevdiklerinizi korumak için onlara sarılamadığınız hatta göremediğiniz bu günlerde sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Hep daha iyisiyle karşılaştırıp kötülediğiniz ülkenizin o imrendiğiniz ülkeye nazaran imkanlarının farkına varın ve bağımsız bir şekilde yaşadığınız, fikrinizi savunduğunuz, bağımsız bir dili konuştuğunuz, istediğiniz yerde yaşadığınız, istediğinizi giydiğiniz, bağımsız bir birey olduğunuz için siz bu günlere gelebilin diye canlarını veren Atamızın ve silah arkadaşlarının kıymetini bilin. 

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Ama onları kaybedip pişmanlık içinde bir başınıza kalmadan kıymetini bilin. 

(Visited 180 times, 1 visits today)