Kızsız Brandon

Kış kralları,kuzeyin muhafızları. Westerosun en eski ve köklü ailelerinden biri; Starklar. Onurlu,sadık,belki biraz fazla dürüst soğuk diyarların adil kurtları. İnsan soğuk olmadan yüreğinde ki ateşin,yağmur olmadan başının üstündeki çatının değerini bilemez derler.

Sene fetihten önce yüz elli yılı. Starklar güney de greyjoyları ve duvarın ötesinde ki Manş kralını yenerek sınırlarını genişletmişti. Kuzey kralı Rodrik stark ölmüştü ve yerine oğlu Brandon gelmişti. Bu kralın bir kızı vardı. İsmi Joannay’dı. Kral brandon bir gün durup dururken duvarın ötesinde ki kral bael’e korkak der. Bu hakaretten dolayı intikam almak ve cesaretini kanıtlamak isteyen bael duvarı tırmanarak geçer ve kışyarın’a doğru yol alır. Kışyarına geldiğinde kaleye girmek için kendini bir ozan olarak tanıtır. Kralın şenliğinde çok güzel şarkılar çalan bael kral Brandon’u etkiler ve Brandon ”Dile benden ne dilersen” der. Bael ise Kışyarında ki en güzel çiçeği istediğini söyler. Brandon’da tamam istediğin çiçeği al der ama hala ozanın duvarın ötesinde ki kral olduğunun farkına varmaz. Ertesi sabah ise joanna’nın odasında değildir. Onun yerine yatağında mavi bir kış gülü vardır.Lord Brandon ise gece nöbetinin adamlarını kızını bulması için yollar. Bütün yapılan aramalara rağmen joanna bulunamaz. Dokuz ay sonra ise Brandon’un kızı kucağında bir bebekle kışyarı kapılarında görünür ve anlarlar ki bael ve joanna aslında hiçbir zaman kışyarından çıkmamışlar ve dokuz ay boyunca mahsenler de saklanmışlar. İşin komiği ise Brandon’un başka bir çocuğu olmadığı için bu gayri meşru torununu istemeye istemeye kışyarı’nın varisi ilan ediyor ve bu çocuk lord stark oluyor. Fakat hikaye burda bitmiyor otuz yıl sonra bir yabanıl ordusu savaşmaya karar verir ve bael ile birlikte surdan aşağıya doğru inmeye başlarlar. Fakat bael şavaş alanında oğluyla karşı karşıya geliyor ve kendi oğlunu öldüremiyor. Fakat oğlu babasının kafasını kesiyor ve bu kafayı alarak kışyarına götürüyor.

Yabanıl kralını öldürdüğünü övüne övüne anlatan lord stark annesinin yanına gittiğinde büyük bir dehşetle karşılaşır ve annesi ‘Bunu yaptığına inanamıyorum.O senin babandı’ şokuna giriyor ve kendini kışyarı kulelerinin birinden atarak intihar ediyor.Bu olaydan bir hafta sonra ise lord stark annesinin ve babasının ölümünü daha çok katlanamaz ve tüm kışyarını,askerlerini hatta kendisini bile ateşe vermeye kalkar ama bu askerleri tarafından engellenir ve kendisi ölene kadar büyük bir kederle yaşamına devam eder.

(Visited 144 times, 1 visits today)