Klasikleşen Kitaplar

 

 • Anadolu Notları:

Belki de Reşat Nuri’nin en iyi kitaplarından biridir. Öğretmenliğinden dolayı Anadoluda birçok yere gitmesi ve birçok olay görmesinden dolayı böyle bir kitabı kaleme almıştır. Kitap Anadolu’nun o dönemdeki sosyal ve ekonomik yapılarını gözler önüne seren bir eser niteliğindedir.

 

 • Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok:

Remarque’ın efsaneleşmiş romanıdır. 1. Dünya Savaşı’ndaki bir grup askerin hikayesini 19 yaşındaki bir gencin gözünden anlatıldığı bir romandır. Çıktığı günden bu yana etkisini kaybetmemiş aksine arttırmış bir romandır.

 

 • Cemile:

Bir çocuğun ağzından anlatılan Cemile, belki de Aytmatov’un en çok sevilen, en çok okunan kitabıdır diyebiliriz. Bu kitabındaki olağanüstü örgü, yazarın anlatım sanatının doruklarında gezinir. Bu nedenle Cemile’yi Fransızcaya çeviren Luis Aragon, yazdığı önsözde; “Dünyanın en güzel aşk hikayesi” demekten kendini alamaz. Bize tanıdık gelen yanı ise Yeşilçam efsanelerinden olan “Selvi boylum al yazmalım” filminin bu kitaptan esinlenmesidir.

 

 • Gün Olur Asra Bedel ve Cengiz Han’a Küsen Bulut:

7 den 70 e herkes için bir başyapıt olan Gün olur Asra Bedel( aslında tek kitaptır dönemin hükümeti tarafından önemli bir kısmı çıkarıldığı için Aytmatov daha sonra Cengiz Han’a Küsen Bulut olarak çıkartılan bölümü yeniden yazmıştır.) geleneklerini korumaya çalışan insanların hikayesini anlatmaktadır. Ayrıca 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşananlar insanların inançların yok sayılması ve aşkın sorgulanması kitabın görünen ve küçücük bir kısmıdır.

 

 • Çizgili Pijamalı Çocuk:
 1. Dünya Savaşı’nda bir Alman çocuğunun hikayesidir. Ve onun toplama kampındaki Yahudi arkadaşını anlatır. Her yaş için uygun olan kitap herkesin yüreğini dağlayabilecek özelliktedir.

 • Doğu Expresinde Cinayet:

Agatha Cristie’nin polisiye kitaplarında neden bir numarada olduğunu tescilleyen bir kitaptır adeta. Konusu ise bir dedektif olan Hercule Pairot’nun tirendeki bir cinayeti araştırmasını konu alır.

 • En Etkin 100:

Dünya tarihine etki eden 100 insanın, felsefesinin ve hayatından parçaların yer aldığı bir modern dünya klasiği adeta. İlk 3 ise Hz. Muhammed, Isac Newton, Hz. Isa…

 • Küçük Prens:

Çocuklara kesinlikle ilk okutulması gereken kitaptır. Buna rağmen büyükler için yazılan bir çocuk kitabıdır. Ana fikri ise bir o kadar manidardır: “büyümek”.

 

 • Kemal Atatürk: Bağımsızlık Benim Karakterimdir

Musatafa Kemal’in aforizmalarının olduğu bu kitapta, onun düşünceleri üzerinde daha fazla vakit geçireceksiniz.

 • Satranç:

Hayatı boyunca hiç satranç oynamamış bir avukatın gestaponun elindeyken eğlence amaçlı satranç oynaması ve sonunda dünya şampiyonuna karşı maç oynaması. Ve bu sadece hikayenin görünen yüzü…

 

 

(Visited 24 times, 1 visits today)