Koalalar

Herkese merhaba, bu yazımda “uyku” özellikleri ile tanınan koalalar hakkında ilginç bilgiler ve örnekler vereceğim.

Koalalar bildiğimiz gibi uyumaya bayılırlar, günde 20 saat uyuyabilme özelliğine sahiptirler. Genellikle ağaçların dallarında uyumayı tercih ederler. Elleri ve ayaklarıyla ağaçlara sarılarak mışıl mışıl uyurlar. Ayrıca bu şekilde ağacı kucakladıklarından, serinlerler. Özellikle de yaz aylarında bunu çok yaparlar. Sonuçta tüylü hayvanlar ve ne yazık ki sıcak havalarda bunun sıkıntısını çekiyorlar.

Koalaların parmak izlerinin insanların parmak izine çok fazla benzemesi ise çok ilginç bir bilgi. Çoğu hayvanın parmak izinin olmadığını unutmayalım. Avustralya’da bir olay yeri uzmanının parmak izi aldığını ve bu parmak izinin, koalaya ait bir iz olduğun düşünün. Ortaya çok ilginç şeyler çıkabilir. Parmak izlerimiz bu kadar çok benzerken, aralarında ki farkı anlamak pek kolay değildir. Bunun için mikroskop ile çok iyi bir şekilde gözlem yapılması gerekir.

Koalalar hakkında öğrendiğim bir başka bilgi ise çok iyi yüzücü olmaları.  Onlar hakkında en çok şaşırdığım şey bu sanırım. Günün 20 saatinde uyuyan bir hayvan yüzecek zamanı nasıl bulabilir?

koala ile ilgili görsel sonucu

Koalalar, en çok Avustralya’da görülmektedir, fakat şöyle bir gerçek var ki Avustralya’daki develerin sayısı koalaların sayısının 10 katı kadardır. Ayrıca koalalar nesli tükenmeye az da olsa yakın olan hayvanlardır.

İngilizler Avustralya’ya gelmeden önce koalaların sayısı yaklaşık 10 milyon kadarmış, fakat şimdi ise Avustralya’daki koalaların sayısı 43 bin kadardır.*

Bu gerçekten oldukça fazla bir nüfus düşüşü. İnsan düşününce gerçekten çok kötü oluyor. Düşünsenize insanlar geliyor ve hayvanlar yok oluyor. Halbuki bir arada yaşamayı öğrenmemiz gerekmiyor mu? Varoluşumuz bunu gerektirmiyor mu?

koalalar nerede ile ilgili görsel sonucu

Bence koalalar çok sevimli hayvanlar. Nesillerinin tükenmekte olduğundan yukarıda da bahsetmiştim. Bunun nedeninin biz olduğumuzu düşünüyorum açıkçası. Çünkü biz, dünyanın en tehlikeli canlılarındanız. Koalaların asla ve asla nesillerinin tükenmesini istemem ama onların nesillerini bitirmemek için onlara sahte hormon da vermelerini istemem. Belki o sahte hormon, onlara zarar verebilir. Her şey bir yana, koalalar bence çok sıra dışı hayvanlar ve özelliklerini ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Umarım siz de koalalar hakkında az da olsa bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Sevgilerle.

*  http://www.habervehayat.com/koalalar-hakkinda-ilginc-bilgiler/

(Visited 356 times, 1 visits today)