KOKULU TAŞ YAPIMI

Son yıllarda kına, mevlit,nikah ve bunun gibi toplantılarda hatta çocuklarımızın yaş günlerinde hediye olarak kokulu taş ve sabundan yapılmış güzel objeler dağıtılmaktadır ,bu hediyelikler neredeyse mevlit şekerinin , nikah şekerinin yerini almıştır.

Kokulu taştan yapılan bu hediyelikler hem daha kalıcı olduğundan hem de dağıtılan şekerlerin sağlık açısından süpheli olmasından dolayı çok daha fazla tercih edilmektedir.

Tabii ki bu  değişim bu hediyeliklerin imalatı konusunda bir pazar oluşturmuş bu sektörün imalatçılarıda genelde hanımlar olmuştur.

Ben sizlere bu hediyelik kokulu taşların yapımını anlatmak istiyorum, umarım gerek kendi ihtiyaçlarınız , gerekse ek gelir elde etmeniz için yardımcı olabilirim.

Şimdi gelelim yapımına önce karıştırma kabımıza tozumuzu ilave edelim, bunun yarısı kadar sıcak su ilave edip  ( 2 ölçek toza 1 ölçek su) karıştırmaya başlayalım.Topaklanma olmamasına dikkat edin. Hemen esansımızı(birkaç damla) ve boyamızı da ekleyip bir dakika içinde karışımı kalıplara dökelim, karışımın kalıplara tam manası ile yerleşmesi ,hava kabarcığı kalmaması için kalıpların kenarlarından  yavaş, yavaş parmağımızın ucu ile vurarak vibrasyon yapalım.Hızlı olmazsak karışım katılaşmaya başlar. 15 -20 dakikada sertleşmesi lazım sonra kalıplardan yavaşça kenarlarını önce açarak çıkaralım.Kokulu taşınız hazır .ilk denemeniz başarısız olabilir, su fazla kaçarsa sulu olur, geç donar birkaç denemeden sonra eliniz alışır merak etmeyin çok zevk alacaksınız.

MİS KOKULU GÜNLER DİLERİM HOŞÇA KALIN.

 

(Visited 292 times, 1 visits today)