Kolay Para Kazanma Tuzağı

Kolay Para Kazanma Tuzağı

Ozan 4. sınıfta okuyan, dersleri iyi olan bir çocuktur. Her zamanki gibi, yorucu bir günün ardından eve geldi ve ödevlerini bitirdi. Sonra uslu bir çocuk gibi yemeğini yedi, odasını topladı ve dişlerini fırçaladı. Hemen bilgisayarın başına geçti ve Youtube’da en sevdiği videoları izlemeye başladı. En sevdiği oyunun videolarını izlerken gözü kenarda bir şeye takıldı. Pasparlak renklerle süslenmiş bir reklam vardı.

 

Reklam ilgi çekmesi için sürekli renk değiştiriyordu ve üzerindeki yazılar olabildiğince büyük yazılmıştı. Reklam diyordu ki: “Buraya tıklarsan kolay para kazanmanın yöntemini anlatacağım. Bunu duymaya hazır mısın?”. Ozan korktu ve sayfayı kapattı, uyumaya karar verdi.

 

Sonraki gün, Ozan annesinden çok istediği oyuncağı almasını istedi. Annesi daha yeni oyuncak aldıklarını söyledi ve biraz beklemesini söyledi. Ozan’ın morali bozuldu. Aklına dün gördüğü reklam geldi. Bilgisayarını açtı ve reklamı bulup “Bunu duymaya hazır mısın?” yazısına tıkladı. Birden karşısına bir yazı çıktı. Yazı diyordu ki: “Bilgisayarın ele geçirildi.” ve birden bilgisayar kapandı ve bir daha açılamadı.

 

Ozan çok korkmuştu, bunun üzerine olan her şeyi sebepleriyle birlikte annesine anlattı. Ozan’ın bu davranışına kızan annesi bilgisayarı bir tamirciye götürdü ve Ozan ile konuşmaya başladı. Ozan’a kolay para kazanmanın doğru olmadığını, internetteki reklamlara güvenilmeyeceğini ve Ozan’ın annesinin kurallarına uyması gerektiğini anlattı.

 

İki gün sonra, bilgisayar tamirciden geldi ve eskisi gibi çalışıyordu. Ozan, dersini almıştı, bir daha annesinden gizli işler yapmayacaktı ve interneti daha güvenli kullanacaktı. Bunun üzerine, annesi Ozan dersini aldığı için ona oyuncağı almaya karar verdi.

 

 

(Visited 62 times, 1 visits today)