Kolay Para

İçinde bulunduğumuz yüzyılda sosyal medya endüstrisi hayatımızın bir parçası oldu. Whatsapp’ın verilerimizi paylaşmasından, bir aratma sonucu maruz kaldığımız reklam saldırılarından bu endüstrinin artık göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir seviyeye ulaştığını görebiliriz. Bu büyüme uygulama yapımcılarının olduğu kadar uygulama kullanıcılarının sayesinde bu seviyeye ulaşmıştır. Bu büyümenin sayesinde çoğu insan kazanç elde etmek için sosyal medya endüstrisine dahil olmuştur. 

 

Eğlence endüstrisi her zaman büyük bir market olup bu endüstri en çok rağbet gören endüstrilerden biridir.  Bu endüstrinin bir parçası sosyal medyadır. Sosyal medya ne kadar eğlence sektöründe gözükse de aslında reklam sektöründen para kazanmaktadır. Uygulamalar belirli verileri paylaştığında reklam veren kişiler hangi kullanıcının neye ilgi duyduğunu anlayıp ona göre kullanıcılara reklam çıkarmaktadırlar. 

Bu uygulamalardan birisi olan Snapchat yakın zamanda kullanıcılarına her gün 1 milyon dolarlık ödül vereceğini duyurmuştur. Snapchat uygulamasının amacı mesajlaşma ve eğlencedir. Bu yüzden eğlence sektörünün bir parçasıdır. Bu uygulamada belirli içerik üreticileri bulunmaktadır. Ben sosyal medya uygulamalarını televizyon ile çok bağdaştırıyorum. İkisi sektör de reklam ile gelir sağlıyor, iki sektör de içerik üreticilerine dayanıyor ve iki sektör de bu üreticilere belirli bir pay vermek zorunda. Televizyon ile sosyal medya uygulamalarının tek farkı televizyonda belirli içerik üreticileri varken, sosyal medya uygulamalarında amatör içerik üreticilerine daha fazla rastlamamızdır. 

 

Snapchat’in de amacı her endüstride olduğu gibi para kazanmaktır. Bu yüzden kendileri belirli verileri belirli firmalarla paylaşmaktadırlar. Bunun karşılığında gelirleri olmaktadır. Bu gelirleri ise içerik üreticileri arasında paylaştırmaları şarttır çünkü hiçbir içerik üreticisi bedava kaliteli içerik üretmez. İçerik üreticilerinin geliri olmazsa daha iyi ekipmanlara sahip olamazlar, ve bu yüzden hep aynı seviyede içerik üretirler. Snapchatin 1 milyonluk ödül kararı ise benim gözümde bu sorunu çözmek amaçlı atılan bir hamledir. Bu sayede içerik üreticileri daha kaliteli içerik üretebilecek ve uygulamanın kalitesini arttıracaklardır. Bu kalite artışı daha fazla kullanıcı çekecek ve bu kullanıcı dalgası Snapchat’e daha fazla gelir olarak dönecektir. Zaten gelirlerin bir kısmını içerik üreticilerine vermek çoğu zaman bir güncelleme yayınlamaktan daha faydalı olmuştur. 

 

Benim görüşümce Snapchat’in kullanıcılara verdiği bu para kolay para değil, eğlence endüstrisinden alınan bir pay olarak görülmelidir. Televizyonda, sinemalarda ne kadar emek varsa sosyal medyada da o kadar emek vardır ve insanların emeğine saygı duymalıyız. Bu tür mecralara kolay para damgası basmak bizi sadece çağa uymayan bir insan yapar. 

(Visited 19 times, 1 visits today)