KOLUMUZDAKİ DÜNYA

0

Günden güne robotikleşen bir gezegende, eskiden büyüleyici bulduğumuz birçok araç gerecin de bu sürece ayak uydurduğuna şahit oluyoruz. Apple, Samsung gibi teknoloji devi şirketlerin önceki yıllarda ürettiği telefonlara vs. bakarak ne kadar büyük bir gelişime uğradığı gerçeği kaçınılmaz. Hatta ve hatta, çıtayı daha da yükseltip o küçücük ama pahalı dediğimiz kol saatlerini değişime uğratıp şu anki telefonumuzda yapabildiğimiz onlarca şeyi hayran kaldığımız o yüksek donanımlı saatlerden yapabiliyoruz. Bir nevi saat içinde bir dünya saklı.

Kıyafet dekoltesinde bile efektiftliğini ortaya koymuş olan bu saatler, karşılaştırıldığında sıradan kol saatlerinden,ya da biraz daha geliştirilmiş dijital saatlerden kesinlikle ve kesinlikle büyük bir fark yaratıyor. Kalp ritmi hesabından, hesap makinesinden tutun da arama yapabilen, silerin uyku takibini bile yapabilen şaheserlerden bahsediyoruz.

Fakat, arama gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için cep telefonunuzla saatinizin birbirine bağlanmış olup (Bluetooth) birbirinden uzak kalmamaları gerekmektedir. Buna bağlı olarak gerçekleşen radyasyon oranındaki artış ise maalesef insan hayatında az da olsa tehditte bulunuyor. Ancak, artık teknoloji gezegeninde yaşıyoruz. Etrafımızda bulunan neredeyse her araç gerecin aynı kol saatleri gibi değişimlere, daha doğrusu teknolojik gelişimlere uğradığına şahit oluyoruz. Buna bağlı olarak ne kadar iyi olmasa da radyasyon artışı da gerçekleşmektedir.

Peki, bu akıllı saatlerin modadaki etkisi nasıl devam edecektir? Biraz evvel dediğim üzere, kıyafet dekoltesinde bile etkisi olan bu yeni çağ ürünlerinin; şu ana kadar olduğu gibi gelecekte de olmak üzere büyük bir söz hakkı olması beklenmektedir. Zamanında ışıklı ayakkabıların bile insanlar tarafından büyük bir ilgi toplaması gerçeği bile, şu anda popüler bir konumda olan bu akıllı saatlerin dekoltede büyük bir etkisinin olmaması neredeyse imkansız gibi durmasını sağlıyor.

Neredeyse küçücük bir telefon işlevi gören bu teknoloji harikaları, bana soracak olursanız son zamanda üretilen en işlevsel teknolojik aletlerden bir tanesi. Sıkıldığınızda tek bir dokunuşla değiştirebileceğiniz kadran, telefonunuza ulaşmak için çanta gözü ya da cep aramak yerine bağlı olan kulaklığınıza, o saat üzerinde sayılı adımlarla hedefinize ulaşabilmek, stresinizin dahi zamana oranla ölçülmesi gibi mühendislik harikası araç gereçler olduğunu düşünüyorum.

Son olarak, elbette çoğu kişinin radyasyondan ötürü tereddütleri olmasına rağmen sürekli olarak teknolojide gelişmekte olan bir dünyada maalesef ki radyasyon oranını sıfıra indirmek neredeyse imkansız. Fakat fazla radyasyona maruz kalmamak amacıyla bu akıllı saatleri 7/24 kolumuzda bulundurmamak büyük bir ehemmiyet teşkil eder.

(Visited 1 times, 1 visits today)

About Author