Kontrol

İnsanların en büyük düşmanı öfke diye düşünüyorum . Bu düşünceyi savunacak üç veya dört tane anım var . Bu anılar aklıma gelice sinirlenmenin insanı daha güçlü değil , daha fazla zayıflatacağına inanıyorum . Örnek olarak ben bir şeye sinirlenince aklıma bu yaşadığım üç , dört olay geliyor ve sinirimi yenmeye yani sakinleşmeye çalışıyorum . Bunu herkese tavsiye ediyorum çünkü öfkelenmeniz , öfkelendiğiniz olaydan sonraki şeyleri çok kötü etkiliyor ve üzülmenize sebep oluyor . Yani üzülmeye ne gerek var . Üzülmemek içinde dediğim gibi sakinleşmeye çalışın , sinirlenmenize neden olan etkeni düşünün ve asla sinirden yanlış cümleler kurmayın . Örneğin en yakın arkadaşınızla kavga ettikten sonra her türlü konuşup barışırsınız . Fakat kavga sırasında karşı tarafın kalbini kırıcak bir cümle kurarsanız , barışsanız bile karşı tarafın aklından çıkmaz .

Bir gün ağabeyimle çok ağır kavga etmiştim . Şuan pişmanım ama o zaman dokuz yaşındaydım . Sebebide onun dondurmasını yemiştim ama farkında değildim . Benim dondurmam sanıyordum . Dondurmayı yedim ve güzelce oturuyodum . Sonra ağabeyim geldi ve ” dondurmam nerde?” dedi . Ben de bilmiyorum dedim ama dondurmasını ben yemiştim . Farkında olsam söylerdim fakat farkında değildim . Ağabeyim sonra odasına geçti . Sonra ben düşündüm acaba yediğim dondurma ağabeyimin miydi diye . Sonra ben kendi hakkım olan dondurmaları bitirmiş , ağabeyiminkini yemiştim . Bunu farkettikten sonra ağabeyimin odasına gidip dondurmasını yanlışıkla yediğimi söyledim . Bana bakkala gidip yenisini almamı söylemişti . Ben kabul etmemiştim çünkü yanlışıkla yemiştim . Ağabeyim çok sinirlenmişti ve bağırmıştı bana . Bende sinirden odama geçip ağlamıştım ve ağzımdan “keşke ağabeyim olmasaydı” cümlesi çıkmıştı . Bunu yazarken bile kendimden utanıyorum . Bir küçük dondurma yüzünden böyle bir cümle kurmuştum . Ağabeyim bu cümleyi duymuştu ve o da çok üzülmüştü . Kavga ettiğimiz günden sonraki gün ağabeyimden çok fazla özür diledim ama özür dilemek hiçbir şeyi değiştirmedi . Sonraki hafta unutuldu bu kavga ama ben hala söylediğim cümleden utanıyorum . Ve ağabeyim olduğuna şükrediyorum . Ağabeyim şuan on sekiz yaşında ve ben on beş yaşındayım . On beş yıldır bana hiç sinirlenip vurmadı , beni korudu , benim için dışarı çıktı , benimle sıkıcı oyunlar oynadı ve hep beni düşündü . Bu yaptıkları aklıma gelince şükrediyorum .

Dediğim gibi sinirlenince ağzınızdan kötü kelime veya cümle çıkabilir . O yüzden sinirlenince neden arayın ve düzeltmeye çalışın . Asla karşınızdakinde veya kendinizde suç aramayın . Olayı tartışıp düzeltmeye çalışın . Karşınızdakiyle aranızı bozmayın . Her zaman aranız iyi kalsın .

öfke ile kalkan zararla oturur ile ilgili görsel sonucu

(Visited 14 times, 1 visits today)