Konuşan Minik Arkadaşım

Merhaba! Ben Nehir, size canım kuşumu anlatacağım. Adı Şeker daha bir yaşına bile girmedi. Fıstık yeşili rengi var. Kendileri bir yerlere konmakta çok iyi sayılmaz ama çok tatlı. Cinsiyeti erkek. Muhabbet kuşunuzun cinsiyetini şöyle ayırt edebilirsiniz: Muhabbet kuşlarının cinsiyet ayrımı cere renkleri ile yapılır. “Cere” kuşların gagalarının üst kısmı, yani burun deliklerinin olduğu, gagalarından farklı renge sahip olan kısımdır. Cere kısmı mavi ve tonları olan muhabbet kuşları erkek, sarı ve tonlarında olan muhabbet kuşları ise dişidir. Erkek muhabbet kuşlarında cere rengi genelde mavi ve lacivert olur. Ancak resesif gene sahip olan beyaz ve sarı renkli bazı muhabbet kuşlarının cere rengi mor ve nadiren de pembe olabilir. Ayrıca erkek muhabbet kuşları 4-6 aylıkken erişkinliğe ulaşırlar ve cere renkleri erişkinliğe eriştikten sonra çok fazla değişmez genelde aynı kalır. Dişilerde ise cere rengi dönem dönem değişkenlik gösterir.

Şeker elimi ısırmayan, gel deyince gelen, öpünce öptüren ve tatlı tatlı konuşan bir kuş. Biz Şeker’i, pet shop’tan almadık çünkü oradaki kuşlar genellikle sağlıksız, hasta veya yem yemeyen vb. kuşlardır. Bu sadece kuşlar için geçerli değildir, oradaki neredeyse tüm hayvanlar için bunu söyleyebiliriz. Biz Şeker’i Muhabbet Kuşu Üretim Çiftliği Ankara’dan aldık. şimdi size tepkileri hakkında bilgi vereyim.

Üzgün Olduğunda
Muhabbet kuşları ve tüm papağan türleri duygusal kuşlardır. Kolaylıkla üzülebilir veya sevinebilirler. Tıpkı insanlardaki gibi muhabbet kuşlarında da, dişiler daha duygusaldır. Muhabbet kuşları üzgün oldukları zaman genellikle hareketsiz olurlar. Tüneğin bir köşesinde tüneyerek, tüylerini hafifçe kabartırlar. Üst gagaları ile alt gagalarını birbirine sürterek hafif bir çıtırdatma yaparlar. Bunu yaparken de çoğu zaman kısık sesle, kendi kendilerine konuşur gibi öterler.

[IMG]

Korktuklarında
Muhabbet kuşlarının korktuğunu anlamak kolaydır. Her an kaçmaya hazır bir halde dururlar. Tüylerini vücutlarına yapıştırarak daha ince görünürler ve gözlerini normalden daha fazla açarak büyütürler. Genellikle korktuklarında da hareketsiz kalmayı tercih ederler ve sürekli aynı noktaya bakarlar.

[IMG]

Sıcaktan Bunaldıklarında
Sıcaktan bunaldıklarında tüylerini vücutlarına yapıştırarak, tüylerinin vücutlarına verdiği ısıyı en aza indirirler. Ayrıca kanatlarının üst kısmı, omuzlarını hafifçe açarak arasına hava girmesini sağlarlar. Gagalarını sürekli yarım açıp kapatarak nefes alırlar. Bu durum kuşların sıcaktan bunaldıklarını gösterir. Özellikle soğuk bir ortamdan, sıcak ortama ilk geldiklerinde bunu çok sık yaparlar.

[IMG]

Üşüdüklerinde
Muhabbet kuşları üşüdüklerinde vücutlarındaki tüyleri kabartarak vücut ısılarını korumaya çalışırlar. Tünekte hareketsiz durmayı tercih ederler. Eğer hava akımı alan bir yerdeler ise, kafeslerin zeminine veya yuva içine girerek hava akımından korunmaya çalışırlar.

[IMG]

(Visited 419 times, 1 visits today)