Köpek Balıkları

s-a10e4a991b23b7daff3e3b2b3138b9874314c6bb

Merhabalar; bu ay ki konum vahşi balıklar. Ben hayvanları çok seviyorum. Evimde benimle beraber,
yaşayan bir köpeğim var. Aslında ilk hayvan besleme deneyimimi balıklarla başlamıştım. Halam bana
doğum günüm hediyesi olarak balık almıştı. Bu yüzden balıkların vahşi olabileceğini hiç düşünmemiştim. Ama onlar da kendi aralarında bir denge kuruyorlarmış öğrendiğim kadarıyla.

images

Aslında çok fazla vahşi balık varmış. Ama benim ilgimi köpek balıkları çekti. Çünkü hep denizle olan korku filmlerinde köpek balıkları var. Şimdi biraz köpek balıklarından bahsedelim:
Vücut yapıları kemiksiz olduğu için, kıkırdaktan oluştuklarından çok hareketlidirler.Bu yüzden muhteşem yüzerler. Diğer balıklar gibi yüzme keseleri olmadığı için, yüzmeyi bıraktıkları anda su dibine çökerler. Bu köpek balıklarının en büyük dezavantajıdır. Köpek balıkları en çok okyanusta ve tatlı suda bulunur. Köpek balıklarının dişleri çok keskindir. Güçlü ve sağlamdırlar. Kan kokusunu çok iyi alırlar. Dünyada 360 çeşit köpek balığı yaşamaktadır. Bazıları 20 santimetre bazıları da 15 metre ye yakın yani balina kadardır.

Köpek balıkları diğer balıkları yiyerek beslenirler. Koku alma ve işitme duyuları çok gelişmiştir. Ama derin sularda yaşadıkları için görme duyuları gelişmemiştir. Köpek balıkları çok uzun yaşayabilirler bu 20-30 yıl arası değişebiliyor. 100 yıl yaşayan köpek balığı bile varmış okuduğum kitaplardan birinden aklımda kalmıştı.

search

Eğer bir gün bir yerlerde köpek balığına rastlarsanız hemen oradan uzaklaşın çünkü acıkmışsa size saldırabilir hatta yiyebilir. Türkiye’de Antalya bölgesinde yaşayan köpek balıkları varmış ama okyanuslardaki kadar tehlikeli değillermiş. Ama yine de temkinli olmakta fayda vardır derim ben. Artık siz de köpek balığının vahşi bir balık türü olduğunu biliyorsunuz.

(Visited 406 times, 1 visits today)