KÖPEKLER NEDEN HERŞEYİ KOKLAR?

Hayvanlar yaşadıkları dünyayı tıpkı insanlar gibi duyu organlarıyla algılarlar. Öyle ki, bazı hayvanların gelişmiş duyu organlarından insanlar yararlanmaktadır.

Örneğin eğitilmiş köpeklerin, tarihin eski dönemlerinden beri kokuları saptamak amacıyla insanlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Çok çok uzun yıllardan bugüne yer mantarlarının yerinin belirlenmesi amacıyla halen köpeklerden yararlanılmaktadır.

 

Gıda arama, avcılık, silah ve patlayıcı arama gibi güvenlik işlerinde kullanılan köpeklerin kokulara karşı duyarlılığı insan burnundan birkaç kat daha fazladır. 

Köpeklerin koku alma üstünlüklerinin nedeni, burun yapılarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. İnsanlar, havayı ve farklı kokuları aynı burun delikleri ile algılarlar. Ancak köpeklerde, kokular ve hava için kullanılan burun kanalları farklıdır. Ayrıca köpekler, algıladıkları kokuyu hafızalarında da tutabilmektedir. Koklamak köpeklerin çevresinin algılama şeklidir.

Köpeklerin 210 kilometre uzaklıktaki kokuları dahi algılayabildikleri bilinmektedir. Yani Ankara’da bulunan bir köpek, Eskişehir’de bulunan bir şeyin kokusunu alabilir.

Köpeklerin koku alma duyuları en gelişmiş özellikleridir.

Bu anlatılanlardan sonra köpeklerin dünyanın en iyi koku alan hayvanı olduğu düşünülebilir.

Ama koku alma duyusu en gelişmiş hayvan FİL’dir. Japon bilim insanları öyle diyor!

 

 

 

(Visited 199 times, 2 visits today)