KÖPEKLER NEDEN KOKLAR?

Merhabalar ben Esila. Ben de merak ettiğim konulardan birini araştırdım ve bilgilerimi sizinle paylaşıyorum. Öncesinde bilmenizi istediğim şey; hayvan sevgisi bambaşka bir duygu olduğu ve benim de iki tane kurt köpeğim var, gezmeye çıktığımızda sürekli burunları yerde bir şeyleri koklamakta meşguller.

Köpeklerin koklamasının nedeni bir şeyleri tanımak ve bu kokuyu hafızasına kazımakmış. Kokladıkları kokuyu uzun süre akılda tutabilme yeteneklerine sahiplermiş.Köpeklerin doğumdan ölüme kadar endokrin kullandıkları duyu organları burunlarıdır. Köpekler doğdukları zaman anneleri ilk onları sonra memelerini yalar. Bu hareket ilk önce annesinin salyasının nasıl koktuğunu anlamasını daha sonra bu kokuyu memede hissederek bu kokuyu takip edip annesinin memesini bulmaya yarar. Köpekler her an koklama duyularını kullanırlar tanışmada, yabancı bir şeyi tanırken koku duyularını kullanarak o maddenin ona zarar mı yoksa fayda mı vereceğini anlar. Köpeklerin gelişmiş burunları avcılık içinde çok büyük işe yarar, aynı zamanda polislere özellikle hassas bölgelerde en büyük yardımı köpekler veriyor! Yaptıklarını oyun olarak algılayan köpekler hassas burunları ile patlayıcı ve uyuşturucu maddeleri tespit edip, kayıp şahısların aranmasında ve asayişi sağlamada destek oluyorlar .

İşte edindiğim bilgiler bunlar umarım benim gibi merak edenlerin merakını giderebilmişimdir daha ne yapsın bu köpekcikler …

Sevgiler!

(Visited 67 times, 1 visits today)