Korona günlerinde eğitim

UZAKTAN EĞİTİM ARTIK UZAK DEĞİL

uzaktan eğitim
Corona günlerinde eğitim

             Uzaktan eğitim modeli belirli aralıklarla önümüzdeki süreçlerde devam ettirilmeli mi? Böyle bir soru karşısında dikkatli olmak ve konunun farklı yönlerini düşünmek gerekiyor. Özellikle de yaşadığımız Kovid-19 küresel virüs salgını nedeniyle bu konu daha önemli bir hale geldi.

Bana göre uzaktan eğitim modeli devam ettirilmelidir. Öncelikle Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre her çoğun eğitim hakkı vardır. Bu hak kısıtlanamaz. Ayrıca, Uzaktan eğitim olmazsa, anne ve babalar sürekli olarak çocukların başında durmak zorunda kalır. Bu durumda işler iyice kötüye gider. Çünkü anne ve babalar da evden çalıştıkları için verimli olamazlar. Diğer taraftan anne ve babaların işe gittiklerini düşünelim. Uzaktan eğitim olmazsa çocuklar dersleri anlayamaz, bu nedenle ödevlerini yaparak bilgilerini pekiştirme imkanından yoksun kalır. Bu uzaktan eğitimin olmamasının olumsuz yönleridir.

Uzaktan eğitim yaygınlaşırsa ve iyi bir şekilde uygulanabilirse, harika sonuçlar doğar. Anne ve babalar evde de olsa işlerini rahatça yapabilirler. Örneğin, bugün ben uzaktan eğitim ile ders işlerken, annem kararlarını özetlemek için kendisine zaman ayırabildi. Bu şekilde anne ve babaların da verimli olmasını sağlayabiliriz.

KOVİD – 19

Sonuç olarak unutulmaması gereken en temel şey, çocuğun eğitim hakkının en öncelikli olduğudur. Ayrıca, uzaktan eğitim yoluyla da olsa çocuklar eğitim aldıklarında anne ve babalar da daha verimli olup, yararlı şeyler yapabilirler. Özellikle de salgın dönemlerinde bu konu, toplumun tamamının yararına bir şekilde çözülmüş olur.

 


 

(Visited 24 times, 1 visits today)