KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. Koronavirüsler, solunum yolu enfeksiyonları hastalığı öksürme ve hapşırma yoluyla ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Koronovirüs küresel salgın olmakla birlikte ülkemizde mücadelemiz devam etmektedir. Bu konuda bizlere yapmamız gerekenler ile ilgili görevler düşmektedir.

Saygıdeğer büyüklerim sizler 65 yaş üstü iseniz ve kronik hastalığa sahipseniz yani kalp hastası, diyabet, hipertansiyon, kronik solunum yolu hastalığı, kanser gibi hastalıklarınız bulunuyorsa korona hastalığına yakalanma riskiniz büyüktür. Sağlıklı olabilmeniz ve yakalanmamanız için öncelikle evde kalıp sokağa çıkmamanız önemlidir. Evde kaldığınız süre içerisinde de dışarıdan kargo, yemek gibi ürünler gelebilir. Maskenizi ve eldivenlerinizi takarak kabul etmeniz ve paketleri kapalı ise birkaç saat havalı bir ortamda havalandırdıktan sonra içeriye almanız veya dezenfekten ile dezenfekte etmeniz korunmanızı sağlayacaktır. Bunun haricinde ellerinizi sık sık yıkamanız, hapşırırken bir mendil içerisine hapşırmanız veya mendil yoksa dirsek içerisine hapşırmanız başkalarına virüs geçirmemeniz açısından önemlidir. Ayrıca bu süreç içerisinde bağışıklığınızı güçlendirmeniz için bolca sebze ve meyve yemeniz sağlığınız açısından yararlıdır. Evde kaldığınız süre içerisinde ziyaretçi kabul etmemeniz, odalarınızı sık sık havalandırmanız virüssüz bir ortam yaratmak için gereklidir.

 

 

Eğer 20 ila 65 yaş arasında;

evde kalamıyor ve çalışmak zorunda iseniz o zaman alacağınız tedbirler daha fazla olacaktır. Çünkü risk altındasınız. Yapmanız gerekenler en başta dışarıya çıkarken maske ve eldiven takmak olmalı. İş yerinizde ellerinizi sık sık 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamanız, su ve sabun bulunamıyorsa alkol bazlı bir dezenfektan ile ellerinizi dezenfekte etmeniz kendinizi korumanız açısından önemlidir. Yurt dışı görevlerinize gitmemeniz eğer gittiyseniz 14 gün karantinada kalmanız virüsün yayılmasını önleyecektir. Çalışma ortamında grup halinde bulunmamanız, en az 1,5 metreyi korumanız, öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatmanız, ardından mendili mutlaka çöpe atmanız, kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmamanız, hasta hayvanlarla temastan kaçınmanız, bağışıklığı güçlü tutmanız ayrıca önemlidir. Dışarıdan eve geldiğinizde aile üyelerini korumak için duş alıp evde kendinizi izole etmelisiniz.

Eğer 20 yaş altında iseniz`;

Korona virüsünde taşıyıcı olmanız sebebi ile evde kalmanız gerekmektedir. Genç olduğunuz için bu hastalığı kolayca atlatabilirsiniz ama evde bulunan büyüklerinize hastalığı geçirebilir ve onların ölümüne sebep olabilirsiniz. Bu yüzden yapmanız gerekenler ellerinizi sık sık sabun ile yıkamanız, hapşırırken bir mendile veya dirsek içine hapşırmanız, kişisel eşyalarınızı ortak kullanmamanız, odalarınızı sık sık havalandırmanız, virüse yakalanmamak ve bağışıklığınızı güçlendirmek için C vitamini, D vitamini, çinko içeren sebze ve meyveleri tüketmeniz, hasta hayvanlara dokunmamanız, ellerinizi yıkamadan ağız, burun ve gözlerinize temas ettirmemeniz önemlidir.

(Visited 55 times, 1 visits today)