Koronavirüs Önlemleri

Koronavirüs  salgını git gide yaygınlaşıyor ve dünyada durdurulamaz bir pandemi halini aldı. Her geçen gün vaka sayısı artmakla beraber üzülerek ölüm sayısının da arttığını kabul etmemiz gerekiyor. Tabii bu salgını alabileceğimiz basit önlemlerle de önleyebiliriz ve bu konuda yeni çalışmalar da sürmekte.

Alabileceğimiz basit önlemlerden ilki sosyal mesafe kuralına uymak. Bu sayede hem kendimizi hem de çevremizdekileri korumuş oluyoruz. Önlemleri artırmak için de bazı telefon uygulamaları geliştiriliyor. Bu uygulamalar insanların kimlerle temas ettiği, belli bölgelerdeki salgının kaynağını bulabilmek üzere proglamlanıyor. İnsanlığa sosyal mesafe kapsamında çok büyük faydası olabilir bu uygulamaların.  Ayrıca virüsün kaynağını bulabilirsek uygulanacak olan önlemler ve karantinalarla virüsün yayılmasını önleyebiliriz. Bu sayede virüs yüzünden olabilecek hasarları da engellemiş oluruz. Daha fazla insanımızı bu virüs uğrunda kaybetmez ve eski yaşantımıza dönmemiz için büyük bir adım olabilir.

Uygulama, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini soruyor. Kullanıcılar, ‘ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor. Yine uygulama kullanıcıların Bluetooth’nu açıyor ve sokakta gezerken karşılaştıklarından birisi daha sonra pozitif çıkarsa ‘şu gün şu saatte pozitif birisiyle karşılaştınız’ şeklinde uyarıyor. Sağlık Bakanlığı’ndan uygulama ile ilgili yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.

Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır. Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.”

Ne kadar faydalı olacağı düşünülse de bu uygulamalara insanlığın can güvenliğini tehlikeye atabileceğinden dolayı çok sıcak bakılmıyor. Ancak bu  uygulamalar insanların sağlığı için kullanılacağı için sorun teşkil etmemeli. Sonuçta hepimizin sağlığı için geliştiriliyor ve kötü amaçla kullanılmaması için de gerekli düzenlemeler yapılırsa bu uygulamaların insan sağlığı için faydası olabilir.  Bu güvenlik sorunu halka sunulmadan önce çözülürse sadece amacına uygun olarak kullanılır ve insanların kendi güvenliği hakkında endişelenmesine gerek kalmaz.

Sonuç olarak insanları koronavirüs tehlikesinden korumak için bu tür çalışmalar desteklenmeli ve insanlar kendi güvenliklerinden şüphe duymadan çalışmalara yardımda bulunabileceklerinin bilincinde olmalı. Bu sayede bu hatalığa hep beraber karşı koyabiliriz.

 

https://www.cnnturk.com/turkiye/hayat-eve-sigar-corona-virusu-uygulamasi-play-store-app-store-indir

(Visited 42 times, 1 visits today)