Koronavirüs Savaşındaki Eğitim Cephesi Uzaktan Eğitim

 

     Dünyamız,uzun zamandır eşi benzeri görülmeyen, olağanüstü bir hal içerisinde. Kovid-19, ülke,millet,dil,din,ırk fark etmeksizin tüm insanlığa ağır bir darbe indirmiş durumda. Bir anda hayatı durma noktasına getiren bu virüsle mücadelede, eğitim adına verilen savaşı da unutmamak gerek. Başta okulum olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığının yerinde ve zamanında yaptığı hamleler sayesinde okulumda ve ülkemizde eğitime “uzaktan”, aralıksız olarak devam ediliyor.

     Salgınla birlikte gündeme gelen “uzaktan eğitim” ve “online eğitim” aslında ne? Bu iki terim arasındaki farkı kısaca sizlere açıklamak istiyorum. Uzaktan eğitim, öğrenci ile öğretmenin aynı ortamda bulunmadığı durumlarda kullanılan gelişmiş eğitim teknolojilerini tanımlar. “E-learning” ya da “e-eğitim” teknolojileri kullanılarak yürütülen uzaktan eğitim sayesinde öğrenciler, mekândan bağımsız kolaylıkla dersleri takip edebilir, sınavlara katılabilir ve çeşitli etkinliklerde yer alabilir. Öğretmen ve öğrencinin aynı yerde olmadığı, örgün öğretimin yürütülemediği durumlarda uzaktan eğitimin daha etkili bir yöntem olduğu söylenebilir. Uzaktan eğitimde özel olarak hazırlanmış interaktif eğitim materyalleri kullanılır. Öğrenciler, uzaktan öğretimin yapısını kavradıktan sonra, animasyonlar ve interaktif etkinliklerle zenginleştirilen uzaktan eğitimin örgün eğitimden daha farklı dinamiklerinin olduğunu görmektedir.Uzaktan eğitim, radyo veya televizyon üzerinden yapılabilir. Ancak günümüzde internet erişiminin artmasıyla birlikte genellikle online olarak yapılmaktadır.

     Uzaktan eğitimin bir türü olan Online Eğitim ya da İnternet Destekli Eğitim, ders materyalinin öğrenciye aktarılmasında internet teknolojilerinin kullanıldığı bir sistemdir. Öğrenci bir bilgisayar, tablet veya cep telefonu kullanarak internet üzerinden sisteme bağlanır ve eğitim sürecine katılır. Online eğitim için bir bilgisayar, tablet veya cep telefonu ile internet bağlantısı yeterlidir. Öğrenci zamandan ve/veya mekândan bağımsız olarak, okula gitme zorunluluğu olmaksızın, sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak işlenen dersleri takip eder, istediği zaman bunları tekrar izleyebilir veya görüntüleyebilir.

     Bu süreç içerisinde ilk defa uzaktan eğitimle tanışmış olmama rağmen alışmam zamanımı almadı. Doğruyu söylemek gerekirse, ilk başta herkes gibi benim de kafamda birkaç soru işareti vardı. Nasıl olacak? Nerede olacak? Yüz yüze eğitimle aynı verimi alabilecek miyim? İlerleyen haftalar, okuluma duyduğum güveni boşa çıkarmadı. Kendimi rahat hissettiğim ortamda ve koşullarda  eğitim görme fikri aklımı iyiden iyiye çalmıştı. Peki, bu düzen, herhangi bir rahatlamaya ya da disiplinden sapmaya neden oldu mu? Bana tayin edilen programa uygun hareket ettiğimden ötürü, hayır. 

     Kendi hayal dünyamda inşa ettiğim ütopyamda, evden eğitim görmeye de her zaman yer vermişimdir. Uzaktan eğitimin olumlu ve olumsuz taraflarını, uzaktan eğitim gördüğüm şu sıralarda daha objektif değerlendirebileceğimi düşünüyorum. Halihazırda gördüğümüz dersler, 20 dakikalık videolar halinde sisteme yüklendiği için dersi dinlerken dikkatin dağılması, canının sıkılması vb. sorunlarla karşılaşmıyoruz. Anlatılan konuda anlamadığın noktaya geri dönebilme ya da yüklenen videoyu birden fazla izleme şansına da sahipsin. Ayrıca, istediğin dersteki konuyu önceden izleyebilirsin. Yani, zamanını güzel planlayabilen öğrenciler için oldukça artı yanları var. Öte yandan, suistimali kolay bir sistem. Videoyu gerçekten izleyip izlemediğinin takibi yapılamıyor, öğrenci ders dinlerken ne kadar ciddi bilinemiyor. Konuları kavrayıp kavramadığının ölçülmesi, değişik mecralarda yapılan canlı ders veya soru çözümü ve online sınavlarla yapılabilmekte. Lakin güvenilirliği ne kadar,orası tartışılır. Herkesin internet ve teknolojiye erişimi de farklı olduğu için uzaktan eğitim sistemi, bu yönden farklı sıkıntılara yol açabilir.

     Uzun lafın kısası, belirli aralıklarla yapılacak uzaktan eğitimin, öğrenci ve öğretmene  nefes aldıracağını düşünüyorum. Teknoloji çağında yaşıyor isek onun nimetlerinden sonuna kadar faydalanmalıyız. En kısa sürede bu zorlu dönemi atlatıp tekrardan okuldaki sıralarımıza kavuşmak dileğiyle.

Uzaktan Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? | İstanbul İşletme Enstitüsü

Online Eğitim Nasıl Yapılır?

Yatırım Gerektirmeyen Uzaktan Eğitim Çözümleri - Etgigrup Uzaktan ...

e-Learning: What's it All About? | Ubiqus

KAYNAKÇA: https://uzaktanegitim.okulistik.com/ucretsiz/uzaktan-egitim.html

(Visited 37 times, 1 visits today)