Kötü Bir Ruh Hali ve Başarı İlişkisi

Elimizde “Kötü bir ruh hali başarıyı olumlu etkiler mi” diye bir soru var. Dünyada yapılan yeni araştırmalara göre:evet. Fakat bence o kötü ruh halinin nedeni ve nasıl olduğu bize bu sorunun cevabını veren asıl detaylardan birkaçı.

Mesela size  bir olay üzerinden örnek vereceğim. Yaşadığımız gezegenin tabii ki olmazsa olmazları bazı kıskanç insanların bazı hareketleri… “O piyanoyu o kadar güzel çalıyordu ki ben de o kadar güzel çalmak istiyordum. Sonunda annemi de ikna edip bir kursa yazıldım. Ama çok zordu ve başarmak için elimden geleni yapmıyordum her zamanki gibi pes edip duruyordum. Ama bir gün… O gün hayatımın dönüm noktası oldu. Piyanoyu bıraktığım zaman yapamıyorum diye insanlar benle çok dalga geçti. İlk başlarda çok umursamıyordum ama artık gittikçe rahatsız edici olmaya başlamıştı ve  ben de üzülüyordum. Bu olaydan sonra hayatımda hiç yapmadığım kadar hır yapıp yıllarca azimle çalıştım ve şu an çoğu insanın gelemeyeceği yerlere geldim.” Buradaki başarı hikayesinin nedeni başkalarına kendini gösterme çabası.Yani:hırs. Çok olmamak şartıyla başarmanın anahtarı.

Ama her kötü ruh hali başarıyı beraberinde getirmek zorunda değil. Yine bir örnek verecek olursak  mesela bir yakınımız ve ya hayvanımız öldüğünde içimize dolan o üzüntü çoğu şeyi yapmamıza engel oluyor ve bu da bazı şeyleri başarmamıza engel olabiliyor.

Önceki yazdıklarım benim fikirlerimdi. Şimdi olaya biraz küresel açıdan bakalım bence.Yapılan bazı araştırmalar sonucu kötü ruh halinin çoğu insanda başarıya yol açtığı gözlemlenmiş. Ama yine de bu durum nasıl bir birey olduğunuza göre değişiklik gösterebilir. Örnek olarak duygusal bir insansanız farklı öfkeli bir insansanız farklı çok da umursayan bir insan değilseniz farklı sonuçlar doğurur. Psikolog Tara McAuley, “Sonuçlarımız, kötü bir ruh halinin günlük yaşam için önemli olan düşünme becerilerini geliştirebileceği bazı insanlar olduğunu gösteriyor” diyor. Başka bir örnek verecek olursak yine McAuley, “Duygusal tepkilerin çok erken yaşlardan başlayarak insandan insana farklılık gösterdiğini ve bu bireysel farklılıkların gelişimin ilerleyen dönemlerinde ruh sağlığına etkileri olduğunu biliyoruz.” diyor.

Yani sonuç olarak  kötü bir ruh halinin başarıyı beraberinde getirme durumu kişiye ve olaya göre farklılık gösterebilir.

(Visited 208 times, 1 visits today)