Kötü Ruh Hali

Her insan hayatta olup bitenlere göre farklı ruh hallerine girmektedir. Aynı zamanda içinde bulunulan ruh hali dakikalar içerisinde bile değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bütün lise hayatı boyunca derslerine odaklanıp çalışmış bir öğrenci üniversite sınavının olduğu güne heyecanlı ve stresli başlar. Sınav çıkışı ise üzerindeki stresi atmış bulunur. Peki ya bu öğrenci sınav gününün olduğu sabah kötü bir haberle karşı karşıya gelseydi nolurdu? Yine aynı şekilde başarılı olabilir miydi?

Waterloo Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Tara McAuley ve araştırma görevlisi Martyn S. Gabel, duygusal tepkimizin ve ruh halimizin, günlük ihtiyaçlarımızı ve iş becerilerimizi nasıl etkilediğini araştırdılar. Araştırmaya katılan 95 kişiye, duygu-durum, duygusal tepki ve çeşitli çalışma belleği ile analitik zorlukların etkileşimini ölçen dokuz ayrı görev verildi ve belirli anketleri doldurmaları istendi. Yapılan bu araştırma, karamsar, kötü ruh hali içinde olan bazı insanların işlerine daha çok odaklandıklarını, daha dikkatli olduklarını, zamanı verimli yönettiklerini ve önceliklerinde daha etkili olduklarını ortaya koydu. Başlarına gelen kötü olayların onları hırslandırarak daha çok çalışmalarını ve bu şekilde başarılı olmalarını sağladığı doğrulandı. Psikolog Tara McAuley, “Sonuçlarımız, kötü bir ruh halinin günlük yaşam için önemli olan düşünme becerilerini geliştirebileceği bazı insanlar olduğunu gösteriyor.” sözlerinde de bulundu.

Araştırmada da söylendiği üzere bu durum her insanda geçerli olmamakta. Hızlı, yoğun ve kalıcı duygusal tepkileri olan kişiler, kötü bir ruh hali yaşarken daha iyi performans gösterirken daha sakin kişiler ise, kötü ruh halinden olumsuz yönde etkilenmektedirler. Ben de kötü ruh halinden olumsuz etkilenen taraftayım. Eğer kötü bir ruh hali içindeysem normalde yaparken eğlendiğim şeyleri yapsam bile mutlu olmam. Karşılaştığım kötü durumlar benim hırslanmamı sağlamaz hatta tam tersi daha da boşvermeye başlamama neden olur. Yaptığım işte dikkatimi toplamam fazlasıyla zorlaşır ve başarılı sonuçlar elde edemem.

Aslına bakılırsa kötü ruh halinin etkileri insandan insana değişmektedir. Kimini başarıya yöneltirken kiminin başarısını elinden almaktadır. Bazı insanlar yaşadığı olaylar karşısında hırslanarak kendini geliştirmekte ya da yaşadığı olay hakkında düşünmemek için kendini tamamıyla işine yöneltmektedir. Bu şekilde davranamayan insanlar ise işlerini mutsuz, dikkatini verememiş bir şekilde yapmaya çalışmaktadır. Yapmaları gereken şeyleri yaparken akıllarında yaşanılan olay olması onları olumsuz etkilemektedir. Bu da uğraştıkları şeyi düşünmeden yapmalarına ve verimsiz bir sonuç elde etmelerini sağlamaktadır. McAuley de aynı şekilde duygusal tepkilerin kişiden kişiye değiştiğini ve yıllar içerisinde birçok faktöre bağlı şekillendiğini, zihin sağlığımızın da bunlara bağlı olduğunu belirtmektedir. Konu hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirten Profesör McAukley, yapılmış bazı çalışmaların, yüksek tepkili insanların olumsuz duygulara daha yatkın olduklarını, bu sayede kötü ruh halinden daha az rahatsız olduklarını, hatta bundan fayda sağlayabildiklerini ifade etmektedir. Bunlarla beraber her insan için bunun geçerli olmadığını bazı insanların olumsuz yönde de etkilenebileceğini söylemektedir.

(Visited 327 times, 1 visits today)