KÖTÜ ŞANS

        UĞURSUZLUK GETİRDİĞİNE İNANILAN

                       SAYI VE OBJELER

Uzak Doğu’nun Uğursuzu 4

TETRAFOBİ 4 rakamından korkma

Japonya , Kore , Çin , Tayvan gibi ülkelerde 4 sayısı uğursuz kabul edilir . Ulusal bir fobi olan Tetrafobi’nin dayanağı ise 4 kelimesinin bu dillerde ölüm kelimesi ile aynı şekilde okunmasıdır.  Ölümden son derece korkan Uzak Doğulular kendilerine ölümü hatırlatan bu sayıyı hayatlarından çıkarmaya çalışmışlardır . Özellikle Doğu Asya ülkelerinde görülen Tetrafobi, Güneydoğu Asya ülkelerinde de görülmekte olup çoğunlukla Malezya, Vietnam ve Singapur’da görülmektedir.
Halk arasında 4 sayısının kullanımından oldukça kaçınılır örneğin asansörlerde 4 yerine 3’ten sonra direk 5’e geçildiğini , 4 numaralı evlerin satın alınmadığını , kirasının ucuz olduğunu  veya bir şeyden 4 adet satılmadığını , düğünlerde 4 numaralı masanın olmadığını gözlemleyebilirsiniz .

Son olarak Japonya’da 4 rakamıyla birlikte 49 sayısına  karşı da uzak durma davranışı yaygındır. 9 rakamı ku , 4 rakamı da “shi” olarak okunduğundan shi nu ku rushimu” yani “ölünceye kadar acı çekmek” ifadesini çağrıştırmaktadır. 49 rakamı özellikle Japonya hastanelerinde kullanılmaz.

13’ün uğursuzluğu

13’ün uğursuzluğunu hepiniz duymuşsunuzdur , bu inanışın pek çok farklı sebebi vardır .

1) DAVETSİZ TANRI LOKİ

İskandinavların inanışına göre iyilik tanrısı olan Blader bir yemek düzenler ve buna 12 tanrıyıyı çağırır , davetsiz olarak yemeğe katılan ve eğlenceyi bozup Tanrı Blader’in ölmesine sebep olan kavgaya yol açmıştır .  Loki bu yemeğe katılan 13. tanrı olduğundan 13 sayısı uğursuz sayılır .

2) ASAL SAYI

Paranın olmadığı dönemlerde malların bölüşülmesinde pek çok zorluğa yol açması sebebi  ile uğursuz olduğu düşünülür fakat 13 sayısından önce 5 tane daha asal sayı vardır , bu sayılardan ikisi olan 3 ve 7 tam aksine uğurlu olarak görülür . Bu da kafaları karıştırır belki de altıncı asal sayı olması bu uğursuzluğun nedenidir çünkü  bazı inanışlarda  6 şeytanın sayısıdır

 

3) EN YAYGIN İNANIŞ

HZ. İSA’NIN SON YEMEĞİ

Hz. İsa`nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 havari. Sonraları 13 sayısının içinde geçtiği her şey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.

 

 

4) TRİSKAİDEKAFOBİ

13 sayısının ürkütücülüğü o kadar dillere dolanmış ki kendisine has bir fobi de var: Triskaidekafobi. 13 sayısının uğursuz olduğuna dair inanç, bir tür korku hastalığı olarak tanımlanmıştır.

  5)PARASKEVİDEKATRİAFOBİ
Paraskevidekatriafobi
13. cumada kormaya verilen ad

    SİYAH KEDİLER

Bir evin ya da bir kişinin önünden siyah kedinin geçmesinin kişiye veya eve uğursuzluk getireceğine inanılır .

İngiltere , Japonya , İrlanda gibi bazı ülkelerde ise bu durum tam tersidir ve siyah kedilerin iyi şansı işaret etiğine inanılır .

KIRIK AYNA

Bir inanışa göre aynalar ruhumuzun bir parçasını taşır ve kırıldıklarında ise ruhun bir kısmı da kırılıp zarar görür . Bu sebeple bazı bölgelerde ölen kişinin evindekilerin aynaların üstü örtülür ve ruhun çıkması beklenir .

MERDİVEN ALTINDAN GEÇMEK 

Antik Mısır’da başladığına inanılan bu geleneğin sebebi duvara veya bir yüzeye yaslandığında üçgen şeklinde bir görüntü oluşturması. Antik Mısır’da üçgen kutsaldı ve altından geçilmesi hoş karşılanmıyordu.

17 SAYISI VE İTALYA

17 sayısının Roma rakamlarıyla yazılışı XVII şeklindedir. Bu rakamlarla biraz oynayıp “VIXI” anagramını elde etmişlerdir ve VIXI’yi  Latince’den İtalyanca’ya çevirdiklerinde “Öldüm, yaşamım bitti.” anlamına gelen bir kelime elde etmişler bu nedenle 17’yi uğursuz , ölümü çağrıştıran bir sayı olarak görmüş ve kullanımından kaçınmışlardır örneğin bana kalırsa oldukça paranoyakça olan bu sebepten ötürü havacılık ile uğraşan şirketler koltukların numaralandırırken 17’yi atlamıştır ve R17 adlı bir uzay aracının ismini R177 olarak değiştirmişlerdir , asansör ve katlarda bu sayıyı es geçmişlerdir .

 

Bence belirli bir sayının veya objenin uğursuzluk , kötü şans getirdiğine  inanmak mantık dışıdır . Eğer siyah bir kedi gördükten sonra başımıza ters bir olay gelirse, işler istemediğimiz gibi giderse bunu hemen kedinin uğursuzluğuna bağlarız oysaki sadece tesadüften ibaret olan bu olayın gerçekleşmesi için kendimizi çoktan şartlamışızdır , algılarımızı bu yönde açmışızıdır .

kaynak

https://onedio.com/haber/batil-inanclar-ve-tarihsel-gelisimleri-312892

https://onedio.com/haber/13-farkli-bakis-acisiyla-ugursuzluk-uzerine-yapismis-olan-13-sayisi-ve-13-cuma-519129

http://trend.mynet.com/dunyanin-en-yaygin-6-batil-inanci-1038761

http://trend.mynet.com/bu-sayilarin-neden-ugursuz-oldugunu-biliyor-musunuz-1054935

http://www.internethaber.com/13-cuma-kehaneti-gercek-mi-neler-olmus-foto-galerisi-1486510.htm?page=5

https://onedio.com/haber/batil-inanclar-ve-tarihsel-gelisimleri-312892
(Visited 233 times, 1 visits today)