İnsan Doğası Gereği Kötü müdür?
İNSAN DOĞASI GEREĞİ KÖTÜ MÜDÜR?

Kötü Yani Sıradan Bir İnsan

Bir insanı insan yapan özellik düşünceleri ve duygularıdır. Duygular insanlara has bir şey olmayıp hayvanlarda da mevcut olsa da düşünce bundan çok daha karmaşık bir şeydir. Her birimizi kendine has kılan asıl şeydir bu düşünceler. Daha çocukluk çağında kafamızda şekillenmeye ve kişiliğimizi oluşturmaya başlar düşünceler. Yaşadığımız, gördüğümüz veya duyduğumuz olaylardan kendimize bir pay çıkarır, aklımızın bir köşesinde saklarız.  Bu durumda, büyürken sürekli kötülüğe maruz kalan bir insanın hayatında kötülüğe yönelmesi ya da en azından kötülüğü normal bir şey olarak görmesi pek de şaşırtıcı değil. Peki kötülükten olabildiğince uzak büyümüş bir insanda kötülük bulunur mu?

 

Bu sorunun cevabı her insana göre farklıdır. Birçok insan kötülüğü bilmeyen bir insan nasıl kötülük yapabilir diye düşünerek kendince insanları iyi olarak yorumlar. Ancak bunun yanlış olduğu aşikardır. Bunu anlamak ise bir hayli basit bir şeydir. İnsanları etkisi altına alan ve kendinden daha güçlü şeyler, yasaları ve toplumsal kuralları buna örnek olarak gösterebiliriz, olmadığı sürece insanlar kendi çıkarları uğruna diğer insanların haklarını yok sayabilir. Bu kadar bencilce bir düşünce yapısına sahip olmanın ise insanlarda doğuştan olduğuna inanıyorum. Sonuçta her insan kendini diğer insanlardan daha üstün hissetmek ister, değil mi?

 

Peki insanın bencilliği onu kötü yapan tek özelliği mi? Ne yazık ki insanın kötülüğü bencillikle sınırlı değil.  Bunun yanında kendini beğenmişlik de insanın içinde bulunan kötü özelliklerden yalnızca bir tanesidir. Hatta kendini beğenmişlikle bencillik birbirlerini etkileyen şeylerdir. Kendini beğenmişlik arttığı zaman bencillik de onunla birlikte artar. Kendini diğer insanlardan çok daha önemli gören biri diğer insanlarda olan şeyleri umursamadan sadece kendine daha çok şey almak ister. Sonuçta o diğer insanlardan çok daha iyilerine layıktır kendi gözünde.

 

O zaman bir örnek üzerinden ilerleyelim. Örneğimizdeki insan kendini beğenmiş bir insan olsun. Birisi ona bir hatasını söylediğinde ya da olumsuz bir durumun onun yaptığı bir şey sonucunda oluştuğunu söylese sizce ilk hareketi ne olur? Çok da şaşırmayacağımız bir şekilde suçu başka birine ya da bir şeye atar çünkü o hata yapamaz, o diğer insanların hata yapması daha muhtemeldir. Kendi yaptığı hatanın farkında olmadığı için düzeltmesi için de bir fırsatı olmaz, kendini geliştirememiş bir insan olarak kalır bu insanlar.

 

Bunlar her insanın içinde bulunan kötü özelliklerdir. Aslında bunları birer kötü özellik yapan şey ise seviyelerinin kontrolden çıkmasıdır, yoksa her insanın kendini beğenmişliği, yani egosu, vardır ve bu belirli bir seviyede olması gereken bir şeydir. Ancak bazı insanlarda, özellikle kötülük içinde yaşamış insanlarda, saf bir kötülük de mevcuttur. İşte bu kötülük bir insanı kötü bir insan diye betimlememize neden olan şeydir. Kendine bir çıkarı bile olmasa diğer canlılara zarar vermeyi sever bu insanlar çünkü onların derdi mutlu olmak değil, diğer canlıları mutsuz etmektir.

(Visited 14 times, 1 visits today)