Kripto Para

                    Paramı nereye yatırmalıyım? Bu kripto paralar nedir ? Ne için kullanılır ve nerde kullanılır?  Bu soruların cevabı için önce kripto paranın ne olduğunu bilmemiz lazım. Kripto para nedir ? Kripto para dijital olan para birimine denir ve örnek olarak en bilinen kripto para olan Bitcoin ‘i yazabiliriz.

                    Bitcoini değerli yapan nedir ? Bitcoinnin değeri büyük ölçüde belli bir sayıda üretileceğinden gelmektedir.  Dünyada toplamda 2,400,000 tane üretilecek ve başka üretilmeyecek olan bu kripto paralar altın ve paradan farklı olarak sınırlı sayıda bir maddi değerdir.  Bitcoinlerin üretimi 2140 yılında duracağı düşünülüyor ve bu sebepten dolayı Şubat 2021 itibari ile bir  Bitcoin değeri 396.316,01 TL’dir . Her gün geçtikçe artmaktadır ve üretimi durdurulduğunda 3,000,000 TL değerinde olması beklenmektedir. Ben Bitcione yatırım yapmayı önerebilirim . Biraz fazla pahalı olsa da eğer yeterince paranız varsa yatırım yapabilirsiniz.

                     Peki bu kripto paranın kötü yanı nedir ? Öncelikle kripto parayı kontrol edebilmek için dünyada çok sayıda güçlü bilgisayar hatta özel yapım büyük bilgisayarlara ihtiyaç vardır. Sonrasında verilerin koruması tarafı var.  Diyelim ki bu sistemi kurdular devamında  bu sistemi sürdürebilmek de önemli . Araştırmalarımda bu konuda çok farklı görüşler olduğunu gördüm. 

                  Peki bu para birimi gelecekte ana para birimi olarak geçebilir mi?  Bu sorunun cevabı büyük ihtimalle ‘ hayır ‘ . Piyasada şu an 184 tane kripto para vardır ve hepsi de farklıdır .  Mesela en çok tercih edilen Bitcoin, Dash, ZCASH, Cardano, Tether gibi markalardır ve bu tür para birimlerine yatırım yaparak para kazanmanız çok kolay olacaktır ve size gelecekte daha iyi bir hayat sunacaktır. Fakat diğer açıdan insanlar kripto paranın sınırlı  olduğunu bildiği için ve tabi ki bu paraların alım gücü çok yüksek olduğundan genel para birimi olması şu an için biraz zor gibi duruyor.

                Farklı bir açıdan baktığımızda eğer gelecekte internette stoklanabilen ve anında çekilebilen paralar çıkarsa ve bunların sayısı şu anki gibi çok sınırlı olmazsa gerekli teknolojik alt yapıda eksiksiz hazır olduğunda büyük ihtimale para birimi olabilir. Bu kripto paraların aynı zamanda bir çok çalıntı olaylarını azaltılacağı düşünülüyor  fakat daha önce de ifade ettiğim gibi kripto paralar sınırlıdır yani genel bir para birimi -şimdilik- olamazlar .

 

(Visited 13 times, 1 visits today)