Kripto Para

Merhaba Ben Ömer Kaan Aksoy bugün sizlerle Kripto para ve Kripto paranın gelecekte günlük hayatta kullandığmız paranın yerini alıp alamayacağını konuşacağız. Hadi başlayalım.

Öncelikle Kripto para nedir diye sorarsanız, Kripto paralar, sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlıklardır. Kriptografi, yani şifreleme ile güvence altına alınmışlardır. Mesela Bitcoin Dünya üzerinde en çok kullanılan kripto para bu kadar fazla kullanılmasının sebebi ise bitcoin birimi ile fiziki maddeler satın alabilmemiz ve aniden büyük bir artış göstermesidir.

Eğer gelecekte kripto paranın günlük hayatta kullanılacak hale gelmesi konusuna gelirsek bence böyle bir şeyin olması pek imkanlı değil. Sebebini sorarsanız kripto para şuan kullandığımız Türk Lirası Gibi 5Tl,10Tl gibisinden gösterilmiyor. Değerinden dolayı küsürlü (ondalıklı) rakamlarla gösteriyor örneğin 0.0001 BTC Şuan için 57,58 TL yapıyor ve böyle rakamlarla istediğimizi ifade etmek pekte kolay değil. Bu yüzden pekte imkanlı gibi gözükmüyor bence.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim sonraki bloglarda görüşmek üzere, Hoşçakalın

(Visited 18 times, 1 visits today)