Kripto Para

Teknolojinin gelişmesi ile yaşama şeklimizden tutun konuşmamıza kadar her şey bir hayli değişti. İyi yönde mi? Yoksa kötü yönde mi? Kimilerine göre bu üzücü bir olay kimilerine göre bir mucize. Ben kendimce teknolojiyi artık hayatın vazgeçilmezi, zorunluluğu olarak görüyorum. Ama belirli bir yere kadar. Bu global teknoloji gelişiminin en çok ekonomiye yansıdığını düşünüyorum. Bu değişim çoğunluğa kötü bir etki uyguladı. Mesela bütün Türkiye’yi şok eden olay “Doların Aniden Yükselişi”. Ben bunu teknoloji ile tabi ki bağdaştırmıyorum fakat teknolojiyi hem ekonominin batmasını sağlayacak şey hem de yükselmesini sağlayacak şey olarak görüyorum.

Yakın zamanda ünlenen aslında bayadır olan ancak çok az kişinin bildiği “Kripto Para” benim görüşümde sadece Türkiye Ekonomisi için değil bütün Dünya Ekonomisi için bir kalkınma aracı.En bilinen ve ilk “Kripto Para Birimi” olan Bitcoin 2008 yılında çıktı. İlk çıktığında değeri 1 dolardan bile azdı. Birkaç yıl boyunca bu böyle sürdü ve Bitcoin’in patent sahibi Kripto Para’dan hiç bir şey olmayacağını düşündü. Tabi böyle kalması uzun sürmedi. Hızla artan Bitcoin’in değeri şuan günümüzde iki tanesi ile lüks bir apartman alınacak kadar. Kimse “Sanal” olarak düşünülen ve sadece bilgisayar için, gereksiz olarak görülen Kripto Para’nın bu kadar gerçek olabileceğini düşünmüyordu. Bazıları bunu fantezi olarak görüyordu. Ne de olsa sanal bir görüntüden ibaretti. Şuan diğer Kripto Para Birimlerinin anası yani kökü olan Bitcoin’in birkaç yıl içinde paranın ötesine geçip bir güce dönüşeceği ön görülüyor. Ben bu görüşe hiç katılmıyorum. Daha “Yeni” diyebileceğimiz bu para birimi nasıl olsa da sanal bir dünyanın parasıydı. Yoksa değil miydi? Ben de bir gün bu dipsiz kuyuya dalmaya karar verdim. Öğrendikçe öğrenmeye çalıştım. Sonuçta yeniydi ve kimse nasıl işlediğini bilmiyordu borsanın. Başlangıcımın üstünden iki yıl geçti. Ve söyleyebilirim ki oldukça kar yapılabilenecek bir iş. Ne yazık ki tamamen şansa dayalı. Bilgisayar üzerinde uğraştığım bir işin oyun gibi gelmesi ve gözümün önünde gerçek elle tutulabilir bir şeye dönüşmesi büyülemişti beni. Galiba bende bunu mucize olarak görmeye başlamıştım. Yedi lira ile başladığım bu işte bir hafta içinde bin dört yüz liraya kadar çıktım. Üstüne Kim bilir ne kadar para kaybettim. Hatta kim bilir bir günde on binlerce dolar kar edenleri gördüm .Sonuçta fark ettim ki. Sanal hiçbir şey gerçekliği değiştiremiyor. Sanal gerçeğin sadece bir yansıması aslında. Sanal da gerçek de kurtlar sofrası gibi. Ama kimse bilgisayarda gördüğüne inanmamalı.

Ben elle tutulamaz bir paranın şu ankini değiştirebileceğini hatta yerini alabileceğini en azından sonraki elli yıl içinde mümkün bulmuyorum. Benim gözümde Kripto Para sadece bir araç. Kimilerinin elinde bir oyuncak kimleri için geçinme kaynağı.

(Visited 9 times, 1 visits today)