Kripto Paralar Hakkında

Kripto paralar uzun zamandan beri hayatımızda. Kripto paralar sanal bir para birimidir ve hiçbir merkezi otoriteye bağlı değildir ve böylece kripto paranın değerini belirleyen o kripto parayı alan insanlardır. Kripto paralar, bu birimlerin nasıl finanse edildiğini bilmeyen insanlar için adeta bir tuzak gibidir, fakat kripto paraları detaylarıyla bilen insanlar için mükemmel bir yatırım aracıdır.

Kripto paralarla yatırım yapılması kolay olmadığı gibi gündelik hayatta kullanımı da oldukça zordur. İnsanlar bu para birimlerini alışveriş için değil, daha çok yatırım veya takas için kullanmaktadırlar. Bitcoin gibi para birimleri değeri anlık 40,000 ile 60,000 dolar arası değiştiği ve bu değerler çok büyük sayılar arasında oynadığı için gündelik hayatımızda yaptığımız basit harcamalar için oldukça zor olur. Özellikle bu paraların fiziksel bir hali bulunmadığı ve herkesin dijital harcaması gerektiği için teknoloji ile arası olmayan insanların bu para birimini kullanmaları işlerini daha çok zorlaştırırdı. Eğer bu para biriminin fiziksel bir hali olsaydı bile, bir insanın yanında bulundurması değeri yüzünden kişi ve para için risk teşkil ederdi.

Mesela Türkiye de bir ekmeği 3 liraya mı almayı tercih ederdiniz yoksa 0.0000018 Bitcoin’e almayı mı tercih ederdiniz? İki değer de birbirine eşit fakat 0.0000018 btc fiziksel olarak taşınması imkansız olan para birimlerinden biri olurdu. Eğer yanınızda bozuk para gibi bir bitcoin taşısaydınız da bu 550,478 lira olurdu ve kaybetmek kesinlikle göze alınamazdı değil mi? Tabii daha değersiz kripto paralar da var fakat bu sadece bir örnek. Merkezi bir sisteme bağlı olmayan para birimleri sürekli olarak değişiklik gösterebileceğinden ve özellikle bu para; bitcoin, binance veya ethereum gibi büyük sayılarda gezen bir para birimiyse elinizde sabit tuttuğunuz paranın değeri sürekli olarak düşüp artabilir. Böyle bir paranın sürekli olarak takip edilmemesi durumunda paranızın değer kaybetmesi an meselesidir. Açıkçası gelecekte fiziksel nakit paralar olacağını çok düşünmüyorum fakat kullanacağımız paraların da kripto paralar olacağını düşünmüyorum. Ekonomi bir ülkenin alım gücünü belirler ve bir para birimi o ülkeye göre değişkenlik göstermelidir. Hiçbir yere bağlı olmayan kripto paralar dengesiz olacağından sürekli yanımızda kripto para gezdirmek doğru bir karar olmayabilir. Bir ülkenin gücünü belirleyen faktörlerden biri olan ekonomi çok önemlidir ve bu para birimleri o ülkenin ekonomisine ve alım gücüne göre değişiklik gösterir. Fakat kripto paralar o kripto paraları satın alan veya onlara sahip olan insanların finansal hareketleriyle değişiklik göstereceğinden, hatta eğer ana para birimi olarak kullanılırsa daha da dengesiz iniş ve çıkışlara maruz kalacağından insanlar bunlara tepki gösterebilir veya durduk yere para elde edebilir.

İşin kısası kripto paralar arz-talep denilen bir sisteme göre değer farkı gösterdiği için düzenli olarak sabit aralıkta kalmazlar. Bir kripto paradan ne kadar fazla talep edilirse o paranın değeri bir o kadar artar ve ne kadar az talep edilirse bir o kadar da değersizleşir. Böyle arz-talep sistemi gündelik kullandığımız para birimlerinden daha farklı bir sistemde dengesiz ve kontrolsüz bir şekilde çalıştığı için gündelik para birimi olarak kullanılmamalıdır.

(Visited 9 times, 1 visits today)