Kripto Paraların Yükselişi

Bütün her şeyden önce bence paranın neden bu kadar önemli olduğunu konuşmamız lazım.Yıllar önce bi anda ortaya çıkıp bu kadar değerli olması gerçekten başarılı bir şey.Lidyalıları tebrik etmek lazım.Peki neden bu kadar değerli?Para, sadece günümüz çağında değil, her çağda en temel ve en etkili meta olmuştur, her bireyin hayatını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu temel bir gereksinimdir. Takas sistemi çıktığı anda, o zamandan beri para yerini aldı, para her bireyin hayatının bir parçası haline geldi.Felsefi olarak para her şeyi satın alamaz, ancak pratikte neredeyse her şey için kullanılan temel şey paradır. Para size satın alma yeteneği verir. Bu sitede her zaman para biriktirmenin neden önemli olduğundan bahsediyoruz. Tasarruf ettiğiniz paranın gelecekte size nasıl yardımcı olacağını ve gelirinizin yüzde kaçının tasarruf edilmesi gerektiğini anlatıp duruyoruz.Bugün ise paranın neden önemli olduğunu, felsefi olarak paranın her şeyi satın alamadığını, ancak pratikte para etkileyebileceğini ve sizi lüks ve rahat bir yaşam sürdürmesini sağlayabileceğini paylaşacağız, dolayısıyla paranın göz ardı edilmemesi gereken bir önemi vardır, Para hayatta kalmak için ihtiyacımız olan şeylere (asgari düzeyde) sahip olmamızı sağlar. Kazanma, biriktirme ve harcama konusunda ne kadar iyi olursak, konforlu bir hayat yaşama şansımız o kadar artar.Para tabii ki her şey değildir, ancak para çok önemli bir şeydir. Para, temel ihtiyaçların ötesinde, hayatımızın hedeflerine ulaşmamıza yardımcı olur ve en çok önemsediğimiz şeyler; aile, eğitim, sağlık hizmetleri, hayır işleri, macera ve eğlence. Özgürlük veya bağımsızlık, becerilerimizden ve yeteneklerimizden en iyi şekilde yararlanma fırsatı, yaşamda kendi rotamızı seçme yeteneği, finansal güvenlik gibi hayatın bazı maddi olmayan varlıklarını elde etmemize yardımcı olur.

Fakat bana göre yıllarca dünyanın en değerli maddesi olan para farklı bir seviyeye geçiyor.Kripto para.Kripto para nedir?Kripto paralar, sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlıklardır. Kriptografi, yani şifreleme ile güvence altına alınmışlardır. Bu sayede örneğin; sahtecilik veya aynı kripto parayla birden fazla işlem yapmak anlamına gelen “çifte harcama” eylemi neredeyse imkânsız hale gelmiştir.Dünyanın ilk kripto parası 2008 yılında oluşturulan Bitcoin’dir. Bitcoin’i, bugün sayıları yüzleri bulan çeşitlilikle diğer kripto para türleri takip etmiştir. Klasik anlamdaki para birimlerinin aksine, kripto para birimleri merkezi bir otorite tarafından verilmez. Bu özellik, yatırımcıları için kripto paraların belki de en çekici yanıdır. Çünkü bu şekilde kripto paraların büyük bir kısmı hükümet düzenlemelerinden veya manipülasyonlarından muaf kalır.Herkesin bu konu hakkında düşündüğü bir şey daha var.Acaba normal paranın yerini kripto paralar doldurabilir mi?Kripto paraların kâğıt paralar yerine geçip geçmeyeceği özellikle Bitcoin’in 2017 Aralık ayında yaklaşık 20 Bin dolara çıkması ile başlayan bir tartışmadır. Literatür bu konuda güçlü bir şekilde taraflara ayrılmıştır. Sonuç itibari ile gelecekte para olarak kullanıp kullanılmayacağını yine bireyin vereceği karar gösterecektir. Özellikle Dijital süreçlerin günlük yaşama adapte olması ile paranın da dijital ortamlarda olması kabul edilebilir bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuya destek olarak itibari paraların hem bireyler arasında hem de devlet boyutunda ciddi rahatsızlıkları örnek gösterebiliriz. Özellikle kapitalist sistemin para birimi olan dolar ile ilgili yaşanan sıkıntılar; belirli bir grubun elinde olması, karşılıksız bir şekilde basılıyor olması sıklıkla eleştirilmektedir. Bireyler bu baskıdan kurtulmak için kripto paraları bir çıkış noktası olarak görüyor olabilir.

Sonuç olarak para her türlü paradır ve dünya var olmaya devam ettiği sürece dünya üzerinde bulunan en değerli şey olacak.Ve dünyadaki en büyük sıkıntıda bana göre budur.

(Visited 4 times, 1 visits today)