Kripto

Para birimi için her zaman farklı şeyler kullanılmıştır. İlk insanlar deniz kabuğu gibi değerli gözüken eşyaları tercih etmişlerdir. Zaman geçtikçe deniz kabukları yerlerini taşlara, taşlar parlak taşlara, taşlar altın dukatlara, altın dukatlar ise yerlerini kağıt para ve madeni paraya bırakmışlardır. Para biriminin bir diğer özelliği de evrensel bir değerinin olmasıdır. Buna kanıt olarak Roma altınlarının Tayland gibi ülkelerde bulunmasını verebiliriz. İnsanlar para birimi sayesinde ticaret yapmış, milyonlarca insan ölmüş, yeni keşifler yapılmış ve teknoloji geliştirilmiştir.

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza birçok şey girmiştir. Telefonlar, bilgisayarlar derken iş kripto paralara kadar uzanmıştır. Kripto para günümüzde pek bilinen bir kavram değil. Kripto paralar 2000li yılların sonlarında geliştirildiler ve piyasaya sürüldüler. Kripto paralar veri bloklarına dayanan bir para sistemidir. Kripto İngilizcede gizli, kodlanmış anlamına gelmektedir. Kripto paralar veri bloklarında şifrelenmiş verilerdir. Bu verileri ise madenciler şifreler. Bu veriler madenciler tarafından işlenerek para biriminin veri tabanına kaydedilirler. Madenciler bilgisayarlarını açık tutar, veri işler ve karşılığında işledikleri bloğu tamamlarlarsa bir ödül alırlar. Bu ödül küçük bir ödül değildir, bir madencinin şu an ortalama ödülü bir milyon lirayı geçmektedir.

Acaba kripto paralar bu başarıyı nasıl yakaladı? Cevap basit. Kripto paralar gizli paralardır. Herhangi bir kaynak belirtmemiz gerekmez ve bu sayede yüzlerce kişi bu yol ile para aklamaktadır. Üstüne üstlük bu para biriminde para biriminin veri tabanında kayıtlı kripto para adresiniz hariç hiçbir bilginiz yoktur. İkinci faktör ise bu paralar transfer için hiçbir ücret talep etmezler, sadece madencilere iyi bir pay verirseniz transferiniz daha hızlı gerçekleşir. Çünkü aslında gönderdiğiniz para diğer bir bloka işlenen veriden ötesi değildir. Kendimden örnek vermek gerekirse zamanında bin liralık bir bitcoin alışverişim olmuştu. Bana gelmesi bir gün sürdü çünkü madenciye ödenen pay çok azdı. Madenci de daha fazla para verenleri öne aldı ki bu normal bir şeydir, param bir gün sonra hesabıma geldi. Bu paralarda iade gibi bir şey de yoktur. Yani birine para gönderdiyseniz yanlış adres olsa bile paranız gitmiştir ve bu parayı geri almanız çok zordur, büyük ihtimalle de geri alamazsınız.

Günümüzde Elon Musk gibi çoğu iş adamı da kripto paraları tercih etmektedir. Kripto para borsasında gruplar ortaya çıkmış ve bu gruplar piyasayı ellerinin altına almışlardır. Yakında Tesla da kripto para kabul edecek ve büyük ihtimalle bitcoin yine yükselecek. Gelişen teknoloji ile ise kripto paralar hayatımızın bir parçası olacaklar ancak bu dediklerimin hepsi yanlış çıkabilir. Çünkü kripto paralar çok yeniler ve çıkacak en ufak bir kriz bile bu paralara olan güvenin azalmasına yetebilir. Bu gidişatla da bu dediğim şey olacak. Şu an piyasa altcoinlerle dolmuş durumda. Altcoinler ise günde %230 yükselip yine aynı gün %250 düşebiliyorlar.

Günümüzde kripto paralar reddedemeyeceğimiz bir gerçek haline geldi. Artık çoğu marka kripto paraya yönelmektedir. Bu gidişle de kripto parayı artık yemek yerken bile kullanacağız. Ancak bu ortamı güvenli hale getirmemiz için yine de bu paralara bir kaynak gösterilmesi gerekir. Benim görüşümce ileride bütün para birimlerini kripto paralar devralacaktır.

(Visited 17 times, 1 visits today)