Krizi mi Önlemek Yeni Sayfa mı Açmak?

Son dönemlerde dünyamız gün geçtikçe ölüyor ve bunun sebebi de maalesef ki insanoğlu. İnsanlar her geçen gün yaptıkları hareketlerle doğaya sayısız zararlar veriyorlar ve bu da dünyamızın yavaş bir şekilde ölmesine yol açıyor. Bu yaptıklarımız genel olarak çevreyi kirletmek ama çevreyi kirletme eylemi birçok şekilde kendi içinde ayrılıyor. Havayı kirletiyoruz, suyu kirletiyoruz, doğayı kirletiyoruz ve dünya bu kadarını kaldıramıyor.

Bu nedenle insanlar kendilerine yeni bir yaşam alanı bulmaya çalışıyorlar. Dünya yaşanılamayacak hale geldiğinde kendilerine yaşamak için yeni bir alan bulmaya çalışıyorlar. Bazı insanlar dünyanın yok olmasına göz yumup yeni bir alan bularak yeni bir sayfa açma fikrini savunsalar da bazı insanlar dünyanın ölmesine göz yummayıp krizi önleme fikrini savunuyorlar. Bence dünyamızda yaşanan krizi önleyip onu eski hale getirmeliyiz. Hem neden kolay olanı gerçekleştirmek varken zor yolu seçelim ki? Dünyamıza yaptığımız zararları yapmayı bırakıp daha temiz ve çevreye olumlu bir şekilde yaşamak gibi bir seçeneğimiz varken yeni bir gezegene taşınıp oradaki her şeyi ayarlamak gibi bir seçeneği elimizde bulundurmamız bile çok saçma. Dünyadaki krizi önlemeye çalışmak için yapmamız gerekenler çok basit şeyler aslında.

Öncelikle, çevremize karşı duyarlı olmalıyız. Bu durumda yapmamız gereken konular sadece bir plastik pipeti yere atmamak bile olabilir. Zaten herkes doğaya karşı biraz daha duyarlı olsa yaşanacak değişiklik o kadar büyük olur ki. Daha zor olan seçenek ise yeni bir gezegene taşınmak. Dünya gezegenlerin arasında insanları barındırabilecek tek gezegen. Çünkü iklimi, mevsimleri, suyu ve bunun gibi birçok şeyi insanlara uygun. Ama başka bir gezegene taşınmak demek Dünyanın kendine ait özellikleri o gezegene de geçirmek demek. Sanki bir insanı olmadığı bir kişiye dönüştürmek gibi. O gezegenin ne suyu ne iklimi ne mevsimi ne de başka bir şeyi insanlara göre. Bilim insanları her ne kadar uğraşıp bunları insanlara göre yapmayı deneseler de bu çok büyük bir eğer olur ve yapması ne kadar sürer ya da ne gerektirir bilinmez. Onun aksine Dünyamızı eski haline getirmek da kolay olur çünkü ne yapacağımızı biliriz ve bunu yapmak diğer seçenek kadar da yorucu olmaz.

Dünyayı katledenler her ne kadar biz olsak da ben dünyamızı eski haline getirebileceğimize inanıyorum. Bazı insanlar çaba göstermese de neredeyse bütün insanlar dikkat ederse dünyamız eski haline kavuşup her zamanki gibi insanların yuvası olabileceğine inanıyorum.

(Visited 14 times, 1 visits today)