Küçük Atom Bombaları Geliştirilmesi Dünya Barışının Korunmasında Etkili Olabilir mi?

Bazı ülkeler dünya barışının korunabilmesi için daha dar bir alanda etkisi olan küçük atom bombaları geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Ben bu düşünceyi desteklemiyorum çünkü atom bombası atılması halinde ne kadar küçük çaplı olursa olsun sivil ve masum insanların ölümüne sebep olur . İlk olarak atom bombası nedir bundan bahsedelim , atom bombası tahrip edici gücünü nükleer reaksiyon , füzyon ya da termonükleer sayesinde gerçekleştiren patlayıcı bir tür nükleer bomba çeşididir. Atom bombası çok küçük miktarda bir maddenin devasa boyutta enerji açığa çıkarmasına sebep olur. En büyük örneği de 75 yıl önce Hiroşima’ ya atılan atom bombasıdır. Aynı zamanda atom bombalarının doğaya da çok büyük zararları vardır. Atılan bir atom bombası doğaya uzun süre boyunca düzeltilemeyecek zararlar verebilir. Atom bombasının atıldığı yerdeki bitkiler yüksek radyasyon seviyesinden etkilenir ve bu bitkiler ile beslenen insanlar ve hayvanlarda genetik bozukluk , mutasyon ve insanlarda kansere gibi hastalıklara yol açar. Doğaya verdiği zararlardan biri de atıldığı bölgedeki ekosistemi bozmasıdır . Asit yağmurlarına sebep olur ve bölgedeki canlı yaşamını azaltır . Yüksek radyasyon yağmur aracılığıyla toprağa ve içme sularına karışır , senelerce tüm canlıları zehirler.Bir Yere Nükleer Bomba Atılırsa Sonuçları Ne Olur? Buyrun Kendiniz Görün! | Endedik.com

Ben bir barış sağlanacak ise bu barışın savaşarak , bombalar atarak , doğaya , insanlara ve canlılara zarar vererek sağlanabileceğini inanmıyorum . Bence barış tartışarak, konuşarak , sorunları tespit edip , ortak çözümler bularak masada sağlanabileceğine inanıyorum . Barış sadece siyasi yollar ile değil empati kurarak , farklılıklara saygı göstererek de sağlanabilir . Dünya üzerinde bir kaynak bulunduğu zaman büyük ülkeler o kaynak için savaşmaya hazır olmamalı ve petrol gibi kaynaklar için masum insanlar öldürülerek kaynağın tek sahibinin bir ülke olmaması sahibinin bütün insanlık olması barışı sağlayacaktır . Büyük ülkeler toprak veya yeraltı  kaynaklarına sahip olmasına rağmen daha fazlasını istememeli ve aç gözlü davranmamalıdır.

Barış sağlanması için küçük çaplı atom bombaları üretmek barışa değil daha büyük savaşlara sebep olabilir.Bu atom bombaları bir tehdit olabilir ve atom bomba sayısı ve üretme gücüne göre guruplaşmalar olabilir ve 3. Dünya savaşı gibi büyük savaşlara yol açabilir . Böyle bir savaş olması halinde dünya barışından söz etmek imkansız hale gelir. İnsanları dünya barışını bombalar ve silahlar ile çözebileceğimizi düşündürmek yerine sorunları masada konuşarak çözmeliyiz. İnsanlara barışı silahlar ve bombalar ile sağlayabileceğimizi düşündürmek  bu durumu daha da kötüleştirebilir ya da insanların ve canlıların hayatına mal olabilir.

Dünya barışı savaşarak değil tam tersine  savaşlar ne zaman biterse bombalar , silahlar ve atom bombaları kullanılmaz ise , anlaşmanın, paylaşmanın ve birlikte yaşamanın yollarını bulduğumuzda sağlanabilir.

Barış savaşmayarak sağlanır .

(Visited 50 times, 1 visits today)