Küçük Bir Bütçeyle Büyük Bir Gezi

Benim en büyük hayallerimden biri uzayda bulunmak oradan doğduğum ve bu zamana kadar büyüdüğüm yeri bu kadar uzaktan bu kadar büyük bir şekilde görmeyi, astronot kıyafetleri giymeyi, yer çekimsiz ortamda yapabileceğim her şeyi yapmayı – su içmek ve yemek yemeyi en çok – hayal etmekle beraber çok da merak ediyorum. Orada bulunmayı hayal etmek bile beni çok heyecanlandırıyor. Bundan farklı olarak bir başka hayalim ise Dünya’da hiç gitmediğim adını bile duymadığım yerlere gitmek, oradaki yaşayış tarzlarını, o insanların içinde bulundukları kültürel ortamlarını -gelenek göreneklerini-, yeme alışkanlıklarını merak ediyorum. Bu farklı kültürlerin içinde olmak o kültürleri incelemek, tatmadığım tatları tatmak, daha önce hiç görmediğim canlıları görmek beni kültürel anlamda yeni şeyler kazandıracağını, hayata karşı bakış açımı değiştireceğini ve aynı zamanda geliştireceğini düşünüyorum.
Ben insan oğlunun yaşadığı kısacık hayatta kendi küçük, kısıtlı çevresinde hayata olan bakış açısının fazla gelişemeyeceğini fakat yeni yerler, yeni ülkeler farklı yaşamları görmenin insanın dünya görüşünü çok geliştireceğini düşünüyorum. Atalarımızın da dediği gibi “Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı.” Kitap okumanında bizi bambaşka yerlere götürdüğü, başka hayallere sürüklediğini ve bizi her anlamda çok geliştirdiğini çok iyi biliyoruz. Fakat bununla beraber gezmek toplumsal farkları, kültürel farkları yaşayarak görmek bize son derece fayda sağlayacaktır. Bunu bilen büyüklerimiz “Bir dil bir insan, iki dil iki insan.” demişlerdir. Bende bu görüşe tam anlamıyla katılıyorum. Başka diller öğrenerek dünya görüşünü ve kültürleri daha iyi şekilde öğreneceğimi ve hayata onların gözleriyle bakmayı daha net öğreneceğim.
Bu şekilde bakıldığı zaman dünyayı gezdiğimde bir yandan Mısır’ın piramitleri ve çöllerini, İrlanda’nın o eşi benzeri olmayan doğası; bir diğer yandan da Amerika’daki Özgürlük anıtı ve Fransa’daki Eyfel kulesinin yapılış hikayelerini yerlerinde incelemek, hayata orada yaşayan insanların bakış açısından bakmak için onların dilini öğrenmek, toplumsal ve ahlaki değerlerini yakından incelemenin benim Dünya görüşümü çok daha farklı bir boyuta taşıyacağını düşünüyorum.
Uzay seyahatimin hayatımda inanılmaz bir hatıra, unutulmaz bir yaşam deneyimi olacağını biliyorum. Öyle ki ileride çocuklarıma ve torunlarıma dahi anlatacağım harika bir anı olurdu fakat anı olarak kalmaktan çokta öteye gidemeyeceğini düşünüyorum. Ben bu bütçeyle dünya seyahati yapmanın, gezip gördüğüm şehirlerle onlardan öğrendiğim dil ve kültürel zenginliklerle yaşam tarzımı ve dünya görüşümü eskisinde çok daha farklı bir noktaya geleceğini ve artık beni eski ben olmaktan çıkaracağını yerine daha bilgili ve kültürlü bir ben koyacağını düşünüyorum. Sanırım ben bu bütçeyle dünyayı gezmeyi tercih ediyorum.

(Visited 22 times, 1 visits today)