Küçük Bir Rica

Sevgili annecim ve babacım,

Biliyorum ki küçüklüğümden beri beni doktor olarak hayal ettiniz. Aldığınız çoğu oyuncak, materyal, oynadığımız çoğu oyun ve bunun gibi şeyler doktorluğa teşvik eden ve hazırlayan şeylerdi. Dedemin dedesinden bu zamana kadar gelen aile mesleğini devam ettirmemin sizin için çok önemli olduğunun farkındayım. Bu hayatta en son isteyeceğim şey sizi hayal kırıklığına uğratmak ya da kalbinizi kırmak.

Doktor olmayı ben de çok istediğimi düşünüyordum ancak küçüklüğümden beri derslerime bile çalışırken çizerek çalıştığımı, elektronik cihazlar kullanmaktansa resim yapmayı tercih ettiğimi hatta ve hatta bana öğrettiğiniz bazı tıbbi terimlerin bende uyandırdığı düşünceyi bile resmettiğimi biliyorsunuz. Fark ettim ki resim yapmak gibi faaliyetler daha çok ilgimi çekiyor ve bu benim hobim. Hobimi mesleğim yaparsam hayatım boyunca yaptığım meslekten sıkılmayacağımı düşünüyorum ve bu da işimde daha verimli ve mutlu olacağım anlamına geliyor.

Eminim ki siz de benim iyiliğimi ve mutluluğumu istiyorsunuz. Ben size verdiğim sözü tuttum. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım ama bugün Amerika’daki Alabama Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesine de kabul edildiğime dair bir mail geldi ve bu beni çok heyecanlandırdı. Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir soru işaretiydi ve asıl hedefimi tutturdum.

Yaptığı işten zevk almayan,mutsuz bir kişi olmaktansa keyifle yapacağım bunun sonucunda da daha başarılı olacağımı düşündüğüm Güzel Sanatlar Fakültesinin Resim Bölümünü seçmek istiyorum. Bugüne kadar benim hep yanımda oldunuz ve güveninizi benden eksik etmediniz. Sizin bu desteğiniz benim için gerekli olan itici güçtü. Bugüne kadar elde ettiğim başarıların temelinde desteğiniz vardı. Bugün de desteğinize ve güveninize ihtiyacım var.

Amerika’ya gitmek istememin diğer bir nedeni de anneannemin vasiyetine uymak. O her zaman hayallerimin peşinden gidersem daha mutlu bir hayatım olacağını söylerdi. Amerika’da buradaki olanaklardan daha fazla imkana sahip olacağım. Hem iş imkanı açısından hem de sanatçıya verilen değer yüzünden.

Adım attığım bu yolda arkamda olduğunuzu bilmem gerekiyor. Verdiğim bu karara saygı duyacağınızdan eminim. ancak her sabah büyük bir hevesle uyanmam, mesleğimi layığıyla yapmam ve mutlu bir hayat sürdürüp ileride güzel bir ailem olabilmesi için sizin rızanıza ihtiyacım var. Biliyorum ki sizin de çocukluk hayalleriniz vardı mesleklerinizle ilgili. Aile baskısı yüzünden yapamadığınız ve içinizde ukte kalan hayallerinizi düşündüğünüzde bana hak vereceğinize inanıyorum. Belki de bu vereceğiniz karar torunlarınızı da etkiler. Her ne olursa olsun hep yanımda olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Sizi seviyorum…

mektup okuyan anne baba ile ilgili görsel sonucu

(Visited 49 times, 1 visits today)